Пошук по сайту

Головна сторінка   Бланки   Договори   Заповнення бланків   

Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України Департамент освіти І науки, молоді та спорту Хмельницької облдержадміністрації Відділ освіти, молоді та спорту Полонської райдержадміністрації Районний методичний кабінет Полонська зош І-ІІІ ступенів №3

Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України Департамент освіти І науки, молоді та спорту Хмельницької облдержадміністрації Відділ освіти, молоді та спорту Полонської райдержадміністрації Районний методичний кабінет Полонська зош І-ІІІ ступенів №3

Сторінка1/4
  1   2   3   4
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Департамент освіти і науки, молоді та спорту

Хмельницької облдержадміністрації

Відділ освіти, молоді та спорту

Полонської райдержадміністрації

Районний методичний кабінет

Полонська ЗОШ І-ІІІ ступенів №3

М.М.Байцар, Л.А.Приймак, А.В.Ткач

«Сузіря славетних жінок України»

(літературно – музична композиція)

Полонне 2015
Автори: М.М. Байцар, Л.А. Приймак, А.В.Ткач, вчителі української мови та літератури Полонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3
М.Байцар, Л.Приймак, А.Ткач
«Сузіря славетних жінок України»

(літературно-музична композиція)
Посібник призначений для використання в позакласній роботі вчителями української мови та літератури, педагогами – організаторами. У сценарії розповідається про славетне українське жіноцтво, а саме про роль жінки в історії нашого краю.


Слайд №1

Звучить тиха музика

Учитель. Бог створив землю і поселив на ній чоловіка. Але дуже швидко чоловік занудьгував. Бог замислився, із чого зробити жінку, якщо весь людський матеріал пішов на чоловіка. Але, не бажаючи відмовити своєму улюбленцеві, після короткого роздуму став створювати жінку з кількох яскравих променів сонця, всіх чарівних барв зорі, задумливого смутку місяця, краси лебедя, грайливості кошеняти, граційності газелі, ласкавого тепла хутра, притягальної сили магніту.

Виходять учениці:

  1. Я-жінка! Ви чуєте, люди, я-свічка,

Запалена Господом на віки.

Неправда,що я – ребро чоловіче,

Цю казку придумали чоловіки

  1. Я -жінка! Я-річка бурхлива й неспинна,

Що в повінь зриває верхи берегів.

Хто каже, що я підкорятись повинна?

Це ще одна вигадка чоловіків

  1. Я-жінка! Природою створена пісня.

Яку чоловік заспівать не зумів.

Я-мрія і спогад. Майбутнє й колишнє.

Я –щось незбагненне для чоловіків.

  1. Я-жінка! Я вільна, як думка одвічна.

На думку не можна надіть кайдани.

Це ти мене в рабство продав, чоловіче!

І грішна я стала з твоєї вини.

  1. Та я –лише жінка. Я прагну кохання.

І все пробачаю тобі наперед.

З твоєї криниці я- крапля остання

Для вуст твоїх згірклих я липовий цвіт.

  1. Я-жінка! Я враз перекинусь на зілля

І гоїти рани візьмуся тобі.

Я-непередбачена, незрозуміла.

Я плачу від щастя, сміюся в журбі.

Я жінка, я,дійсно,слабка половина.

Нехай переможцям –лаврові вінки!

Ведучий. Які ж за своєю природою українські жінки? Звернемося до нашої історії. Вони були не тільки дружинами можновладних чоловіків із українських князівських родів, шляхти та козацької старшини, а й самі були

політиками, вченими, митцями. Жінки не тільки не поступалися перед чоловіками, а й перевершували їх.

Ведуча. Протягом багатьох століть люди оспівували та прославляли в піснях і віршах образ матері - берегині чи коханої жінки, благословляючи її ім'я. Деякі філософи вважали, що доля жінки - у домашньому господарюванні та материнстві. На їхній погляд, жінка не здатна до великих справ і почуттів. Але українки вже багато століть виявляють і велич почуттів, і талант материнства, і велич справ.

Життя та громадська діяльність мудрої та справедливої княгині Ольги вивели Русь на світову арену. Сама жінка змусила державних мужів рахуватися з інтересами її країни, поважати її. Весь світ знає про вродливу українську дівчину, яка полонила серце молодого султана Сулеймана і стала всемогутньою Роксоланою. Перебуваючи далеко за межами рідної України, вона сприяла розвитку національної культури, дбала про добробут народу.

Не минуло і століття, як щедра на таланти українська земля подарувала людству чарівну й талановиту Чураївну. Марусині пісні про кохання та вроду й досі бентежать наші серця, наповнюючи їх то смутком, то радістю.

Можна навести чималий список жінок, які прославляли рідну землю. Це поетеси Леся Українка та Ліна Костенко, художниця Катерина Білокур, співачки Раїса Кириченко та Ніна Матвієнко, актори Соломія Крушельницька та Наталія Ужвій і багато-багато інших.

Найболючішою втратою для кожного народу є втрата історичної пам'яті, яка з діда-прадіда передавалась від покоління до покоління й була основою у вихованні національної самосвідомості.

«...Народ живе саме завдяки міцному зв'язку часів, безперервності традицій, великій силі історії...», - наголошував відомий український прозаїк, лауреат державних премій, автор кількох десятків романів - Павло Загребельний.

Творцем історії є народ, але окреме місце в ній відводиться видатним особистостям.

Отже, проклавши разом дорогу в далеке минуле і ,і подивившись на сучасне, зробимо з вами спробу з'ясувати, у чому ж загадковість і велич жіночих постатей. Кого приховує історія під цими іменами?

Слайд №2

Велика Княгиня Київська Свята рівноапостольна Ольга

Учитель. Віками ткалось мереживо народних переказів про велику княгиню Ольгу як діяльну, мудру правительку й захисницю землі Руської.

Перша учениця. Образ Ольги постає перед нами зі сторінок «Повісті минулих літ» Нестора-літописця, візантійських хроністів і письменників. У видатній пам'ятці часів Київської Русі - Софіївському соборі в Києві - на фресці відновлене портретне зображення княгині Ольги. Її обличчя має досить суворий вигляд: великі очі, трохи вигнуті брови, прямий, правильної форми ніс, з-під мафорія виглядає темно-каштанове волосся із проділом посередині.

Друга учениця. Княгиню Ольгу (у святому хрещенні Олена) православна церква почитає як святу й рівноапостольну. Прийнявши християнство, вона ненасильницькими методами сприяла його поширенню на Русі.

Згідно з літописною традицією, Ольга була родом зі Пскова, доводилась родичкою правлячому тоді на Русі Олегу. У 903 році її віддали заміж за Ігоря, сина Рюрика, майбутнього великого князя, якому на той час виповнилось 25 років. Оскільки в 903 році вона була ще маленькою дівчинкою, шлюб спочатку був номінальним.

Третя учениця. Юність княгині припала на другу половину правління Олега, період, позначений бурхливими подіями, зокрема походами на Візантію. Після смерті Олега чоловік Ольги Ігор Рюрикович став повновладним правителем Русі. Далекі походи Ігоря відволікали від внутрішніх подій, і Ольга дедалі більше входила у справи управління державою. Ольга у справах держави спиралась на християн, поступово схиляючись до їхньої віри.

Четверта учениця. У 942 році в Ігоря й Ольги народився син Святослав. Очевидно, він був у них не першою дитиною, проте в історію увійшов тільки він. Восени 945 року Ігор вирушив за даниною до древлян, де й був убитий.

Після непередбаченої смерті Ігоря влада перейшла до рук його дружини Ольги (995- 964 рр.), бо син покійного Святослав ще не досяг повноліття. Як свого часу Олег, Ольга виявилась надзвичайно вольовою та владолюбною особою, і тривалий час після досягнення Святославом повноліття вона продовжувала управляти величезною державою. Після смерті чоловіка вела доброчесне життя, відмовилась вдруге вийти заміж. Навіть грецький цар, заворожений красою, хоробрістю, славою, розумом просив її стати його дружиною. Ольга прийняла хрещення і побудувала першу християнську церкву на Аскольдовій могилі.

Сценка. Зустріч княгині Ольги зі старцем-пророком.

П'ята учениця. Князювання Ольги помітно вплинуло й на відносини Русі з іншими країнами, насамперед Візантією. На відміну від своїх попередників, Ольга намагалась розв'язувати проблеми, що виникали, не силою зброї, а шляхом переговорів, не прагнула загарбувати чужі землі. Насамперед вона домагалася зростання міжнародного авторитету Русі, її визнання найбільшими на той час державами рівноправною. Так, Ольга особисто очолила велике посольство до Константинополя.

Ольга зробила спробу ввести країну у сферу міжнародних відносин у Центральній Європі. Окрім запровадження християнства вона також мала клопотатись про встановлення відносин «миру й дружби» з Германією - могутньою європейською державою.

У роки правління Ольги не відбулось воєнних зіткнень ні з Хазарією, ні з печенігами.

Ольга до кінця свого життя фактично управляла Руссю. Під час навали печенігів на Київ у 968 році Ольга очолила оборону міста.

Шоста учениця. Померла велика княгиня Київська 11 липня 969 року. Поховали її за християнським звичаєм, в одній із побудованих нею в Києві церков. А у «Повісті минулих літ» згадується, що її онук, князь Володимир, переніс останки княгині до Десятинної церкви Богородиці й поховав у кам'яному саркофазі.

Багато із того, що задумала, але не змогла здійснити княгиня Ольга, продовжив її онук, Володимир Великий, який хрестив усю землю Руську.

Слайд №3

«А я не скорилась». Дивовижна русинка Роксолана

Учитель. Скільки страждань випало на долю українського народу! Століттями плюндрували українські землі вороги, забирали дівчат у гареми, розлучали сім'ї, убивали старих. Життя буває таке жорстоке, що не лишає часу для розмірковування, а ставить перед людиною конкретні запитання, тільки «бути» чи «не бути». Таким видалось і життя Насті Лісовської - Роксолани.

Сьома учениця. Настя Лісовська народилась у перших роках XVI ст. У 1520 році потрапила в татарський полон п'ятнадцятилітня донька рогатинського священика Гаврила Лісовського Анастасія. Вона була продана в рабство й потрапила в гарем турецького султана Сулеймана. Уже через рік завдяки своїй красі, розуму, гордості та сміливості вона вибилася з простих рабинь у султанські жони.

Восьма учениця. Розумна, вродлива й енергійна Роксолана мала великі здібності, писала вірші, вела щось на зразок щоденника, досконало знала французьку мову. Отримавши ще вдома хорошу освіту, Хуррем постійно поповнювала її читанням різних мудрих книг у султанській книгозбірні. Вона була однією з найосвіченіших тоді у світі жінок, відігравала значну роль у політичному житті Османської імперії, стала першою порадницею падишаха.

Дев'ята учениця. Роксолана цікавилась міжнародними справами, мала великий дипломатичний хист. Вона вільно спілкувалась латиною з послами європейських країн - польським королем, королевою Угорщини, листувалася з правителями Венеції та Персії, перебувала поруч із Сулейманом на прийомах і бенкетах.

Винятковість долі Роксолани в тому, ким вона стала. Дивовижна бранка не лише мала трьох синів і доньку, яких султан називав «утіхою своєї душі», а й великий вплив на свого чоловіка, на політичне та соціальне життя Османської імперії. І все це відбувалось на Сході, де для жінки неприпустиме втручання в державні справи.

А Роксолані був даний титул великої султанші Стамбульської. Такої честі не знала жодна жінка Туреччини!

Ведучий: Проста дочка священика зуміла багатством душі своєї заполонити не тільки серце Сулеймана, але й просвітити його душу настільки, що їй, жінці, в тогочасному середньовічному суспільстві було дозволено зробити зміни в священній книзі мусульман - Корані. Щедра душа Роксолани прагнула й творила добро: християнський храм, лікарня, притулок для нужденних…

А Україна?! З нею нерідко засинала і просиналася. Завдяки їй, українці – Насті Лісовській – поганський чобіт понад сорок літ не стоптував земель із чебрецями. А гроші, золото, які у рідний край вона передавала часто посланцями…

Гасан: Ти кликала мене, о мудра Роксолано? А що се є, моя султанше?

Роксолана: Прошу тебе, благаю, дожени посла ти польського, віддай це

золото йому з великим моїм проханням. У рідний Рогатин хай

завезе, на відбудову церков хай віддасть, бо люблячи Бога й

Ближніх, ми цим виявляємо істину любов до самих себе, а

турбуючись про свою душу, ми виявляємо любов до ближніх,

до Бога…

Гасан: Слухаюсь і скоряюсь, моя господине.

(Гасан виходить.)

Роксолана: О Боже мій милий! Стогне, плаче душа за тебе, моя Україно. Господи! Дай сили, розуму дай, допомогти тобі, моя земле згорьована.

(Звучить мелодія пісні «Така моя доля», на її фоні Роксолана читає слова ).

Голубкою в небо полину за море,

Торкнуся крилом я своєї землі.

О Боже мій милий, тобі я молюся,

Зішли на Вкраїну щедроти свої.

Звучить пісня

«Пісня Роксолани»

О, Господи, Пречиста Матір Божа,

Це ж за який такий смертельний гріх

На чужині страждає бранець кожен,

Що вільним вчора був серед своїх?

Десь там за морем тужить з горя мати

І сивий батько дивиться у даль.

Як їм без мене віку доживати?

Як винести таку гірку печаль?
Приспів:

Навіщо матуся мене породила?

І розуму батько навіщо навчав?

Навіки прощай, Українонько мила.

О, роде мій грішний, навіки прощай.
Дівоче тіло скупане в любистку

І виплекане сонцем і дощем,

Осиплеться, як листя падолисту,

Красу і ніжність висмокче гарем.

Нащо мені на світі далі жити?

В що вірити? Надіятись на що?

То краще зараз в морі утопитись,

Життя моє вже відтепер - ніщо.
Приспів. (2)

Ведучий: Така її доля… О Боже мій милий!

За що ж ти караєш її молоду?

За те, що так щиро вона полюбила

Оті чорні очі? .. Прости сироту!

Кого ж то любити? Ні батька, ні неньки:

Одна ж та пташка в далекім краю!

Пошли ж, Боже, долю – бо ще молоденька,

Бо люди чужії її засміють.

Ведучий:

І зіркою стала у небі Вкраїни,

Хоч тіло лишилось в турецькім краю.

Погляну у зоряне небо вечірнє –

Зорю Роксолану я там впізнаю.

І може від світла тих зір українських

Ввібрали душею чесноти і ми:

Тому і багата земля наша славна

Талантами та чарівними людьми!
Десятий учень. 41 рік пробула Настя Лісовська султаншею Туреччини. Саме стільки наймогутніша у світі держава не чинила нападів на Україну, більше того, ще й стримувала татар. Для козацької держави це було велике благо, бо врятувало від загибелі. Розуміючи неможливість повернення до рідного краю, Роксолана прагнула полегшити долю свого нещасного народу.

Туга за рідним квітучим краєм почала гнітити її, позбавила сну та спокою. Відчуваючи близьку смерть, могутня Роксолана відкликала сина з далекого походу, щоби передати останнє прохання про рідну землю. «Помираю, сину, - мовила Настя. - Помираю, так і не побачивши України, тихого гаю біля річки. Так і не вклонившись могилам батьків. Не почувши ні зозулі, ні соловейка. Хоч би на мить усе це побачити і почути.»

Одинадцята учениця. Роксолана, Хуррем, Хасекі - під цими іменами її знає світ.

У Стамбулі велика міська дільниця носить ім'я Хасекі (офіційне ім'я султанші), тут знаходяться мечеть, притулок і лікарня, збудовані за сприяння Роксолани, і все це на місті Апрет-базару, де колись продавали людей у рабство.

Біля мечеті Сулеймана Пишного, поруч із його восьмигранною гробницею, - теж кам'яна восьмигранна усипальниця Роксолани, єдиної султанші в тисячолітній історії Османської імперії, взагалі єдиної в історії жінки, яка удостоєна такої честі...

Учитель. Ім'я Роксолани ввійшло в історію як символ розуму, стійкості духу, величі, показавши всьому світу, що таке краса, мудрість і чарівність української дівчини.

Саме їй, цій славетній султанші, присвятив один зі своїх найкращих творів видатний український письменник Павло Загребельний, назвавши його «Роксолана».
  1   2   3   4

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Умови проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державної...
Коломийської райдержадміністрації; головного спеціаліста відділу загальної середньої освіти управління освіти, молоді та спорту Коломийської...

Методичний посібник для вчителів економіки
Районний методичний кабінет відділу освіти, молоді та спорту славутської райдержадміністрації старокривинський навчально-виховний...

Відділ освіти, молоді та спорту Мелітопольської районної державної...
Рекомендовано науково-методичною радою відділу освіти, молоді та спорту Мелітопольської районної державної адміністрації (протокол...

Відділ освіти, молоді та спорту Білогірської районної державної адміністрації...
Зміст даного доробку дасть можливість планувати та проводити роботу у школі за напрямом сімейного виховання. Рекомендовано для використання...

Міністерству освіти І науки, молоді та спорту
Міністерства освіти І науки, молоді та спорту, а також в інших випадках, прямо передбачених законодавством

Міністерству освіти І науки, молоді та спорту
Міністерства освіти І науки, молоді та спорту, а також в інших випадках, прямо передбачених законодавством

Міністерству освіти І науки, молоді та спорту
Міністерства освіти І науки, молоді та спорту, а також в інших випадках, прямо передбачених законодавством

Міністерство освіти І науки україни пр. Перемоги
Міністерству освіти І науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управлінням (департаментам) освіти І науки обласних, Київської...

Затверджую
Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти І науки, молоді та спорту України

Міністерство освіти І науки, молоді та спорту україни наказ
Відповідно до наказу Міністерства освіти І науки України від 23. 06. 2000 №240 "Про затвердження Інструкції з ведення ділової документації...

Методичні розробки правовиховної діяльності
Міністерство освіти І науки, молоді та спорту україни донецька міська рада донецької області донецька загальноосвітня школа І-ІІІ...

Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України
Вступ

Правила прийому розроблені Приймальною комісією Університету (далі...
Міністерства освіти І науки, молоді та спорту України ад №072629 від 14. 08. 2012 року, термін дії ліцензії до 01. 07. 2017 року...

Україна кіровоградська обласна державна адміністрація
Враховуючи лист Міністерства освіти І науки молоді та спорту України від 25 травня 2011 року №1/9-389 щодо дотримання порядку прийому...

На уроках інформатики
Департамент освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту Івано-Франківської обласної державної адміністрації

Методичні рекомендації з питань організації виховної роботи у навчальних
Міністерство освіти І науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управління (департаменти) освіти І науки, Київської, Севастопольської...

Затверджую
Міністерство освіти І науки україни, молоді та спорту київський коледж будівництва, архітектури та дизайну

Методичні рекомендації
Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України Київський національний торговельно-економічнийБаза даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
blanki-ua.com.ua


Головна сторінка

Бланки резюме
Бланк довіреності
Бланк заяв
Заява зразок
Договір розірвання
Зразок позовної заяви
Заява на паспорт