Пошук по сайту

Головна сторінка   Бланки   Договори   Заповнення бланків   

Волокна тваринного походження, їх властивості, використання

Волокна тваринного походження, їх властивості, використання

Тема: Волокна тваринного походження, їх властивості, використання.

Мета: ознайомити з видами текстильних волокон, навчити розрізняти волокна тваринного походження від інших волокон за зовнішнім виглядом, на дотик, за зминальністю, обривом ниток; визначати види ткацьких переплетень; ознайомити із правилами догляду за одягом; виховувати бережливе ставлення до праці, одягу; розвивати кругозір, естетичний смак, увагу, вміння працювати самостійно.

Очікувані результати: учні називають види волокон, характеризують процес виробництва тканини, розпізнають нитки основи, піткання, пруга, лицьовий і виворітний боки тканин різної структури.

Основні поняття: види текстильних волокон: натуральні і хімічні; нитки основи, піткання, пруг, лицьовий і виворітний боки тканини.

Інструменти і матеріали: зошит, роздатковий матеріал, пінцет, сірники, лупа, ножиці, зразки тканини, пряжі, волокон.

Тип уроку: комбінований.
Структура уроку

І. Організаційна частина.

1. Перевірка наявності учнів.

2. Готовність до заняття.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

 1. Що таке волокно?

 2. Які волокна ви знаєте?

 3. Як можна поділити волокна рослинного походження?

 4. Які основні властивості волокон?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (із практичним закріпленням)

1. Короткі відомості про волокна тваринного походження.

 1. Види найпростіших ткацьких переплетень

 2. Зносостійкість і фактори, що впливають на неї.

 3. Використання вовняних та шовкових тканин.

ІV . Закріплення нових знань і вмінь учнів

V. Підсумки уроку

VІ. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

 • Бесіда

 1. Які матеріли використовують для виготовлення різних виробів, наприклад для пошиття одягу, взуття?

 2. Із чого виготовляють тканини?

 3. Як ви уявляєте процес виготовлення тканини?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Короткі відомості про волокна тваринного походження.

 • Розповідь учителя (мультимедійний супровід)

Волокна бувають натуральні і хімічні (слайд 2). До натуральних належать не тільки рослинні волокна, а й волокна тваринного походження - вовняні і шовкові (слайд 3,4,5).

Вовняні волокна дістають після стрижки різних видів тварин — овець, верблюдів, кіз, кролів. У текстильній промис­ловості в основному використовують овечу вовну (95-97 %), і невелика частка припадає на козячу і верблюжу (3-5 %).

Вовняні волокна, одержані від тварин різних видів та порід, відрізняються за якістю і властивостями. Найбільш цінною за якістю є вовна тонкорунних овець.

Під час стрижки овець вовну знімають суцільним пластом (руном), неоднорідним за якістю. Високоякісна вовна знахо­диться на лопатках, спині, животі, трохи грубіша на боках і до­сить груба на задній частині і ногах тварини. Тому під час стрижки її розділяють за сортністю і призначенням.

Найцінніші волокна: пухтонке, пружне і гнучке во­локно; остьбільш товсте і грубе волокно; перехідний во­лос за товщиною та жорсткістю займає проміжне місце між пухом і остю; мертвий волосмаломіцне жорстке, грубе во­локно.

Якість вовни залежить від часу стрижки овець. Весняна вовна м'яка, тому що в ній більше пуху. У вовні осінньої стрижки пуху майже немає, тому волокна жорсткі, але значно чистіші, ніж волокна весняної стрижки, і дають менше відходів.

Якість вовняних волокон визначається не тільки їх міцні­стю, товщиною, м'якістю, а й довжиною. Довжина вовняних волокон залежить від породи овець і досягає 180...200 м, тонина від 12-30 до 90 мк (мікрон). Волокна вовни мають

хвилясті звивини. Чим тонша вовна, тим більше в ній звивин.

За складом волокна розрізняють вовну однорідну(з волокон одного типу), і неоднорідну(з волокон кількох типів).

Первинна обробка вовняної сировини — це сортування, очищення від сміття (реп'яхів, землі і т. д.), тріпання, розпушу­вання, промивання, сушіння.

Сортують вовну вручну. Руно розкладають на спеціальних столах, розділяючи його на окремі частини, і за визначеними нормами з урахуванням якості сировини підбирають вовну у певні групи.

Промивають вовну у спеціальних розчинах миючих засо­бів, щоб очистити від жиру і поту.

Вовняні волокна повільно вбирають вологу і повільно від­дають її. Зовнішній шар волокна вовни має лускувату будову, що сприяє зчіплюваності волокон при виробництві сукна та по­всті і утримуванню на них пилу. Вовняні волокна звивисті. Завдяки цьому вовняні тканини пружні і пористі, мають добрі теплозахисні властивості, їх використовують для пошиття зимового та осіннього одягу.

Натуральний шовк отримують при розмотуванні тутового і дубового шовкопряда. На певній стадії розвитку гусінь тутового шовкопряда сплітає собі кокон — продовгувату яйцевидну обо­лонку, що складається з переплетеного в 40-50 шарів тонкого шовковистого волокна. Із двох отворів, що знаходяться на го­лівці нижче рота, гусінь виділяє густу масу, яка застигає на повітрі. Ця маса виділяється безперервно і утворює дві нитки, які склеюються між собою за допомогою особливої речовини — серицину.

Залежно від виду шовкопряда кокони бувають білого, жов­туватого, оранжевого кольорів. Зараз виводять шовкопряд, який виробляє кокони ніжно-рожевого, голубого, зеленого кольорів.

 • Це цікаво

Вирощуванням шовкопряда займаються сільськогосподар­ські шовківництва. Кокони — цінна сировина для шовкового виробництва. Щоб одержати шовкові волокна хорошої якості, тобто, щоб нитка була довга і добре розмотувалась, кокони зану­рюють у басейни з гарячою водою, обробляють їх парою і хо­лодним лужним розчином. Так розм'якшують серицин і водно­час умертвляють лялечки (не даючи їм перерости у метеликів, які, виходячи з кокона, прокушують отвір, цим самим скоро­чуючи нитку), запарюють, висушують і розмотують нитки на спеціальних кокономотальних автоматах. Нитка намотується на мотовило. Коли нитка одного кокона закінчується, до її кінця прив'язують нитку з нового кокона і продовжують намотування. З одного кокона можна отримати 400...1200 м нитки, але вона дуже тонка і неміцна, тому змотують від 3 до 30 коконів в одну нитку.

Такі нитки називають шовком-сирцем, який після відповідної обробки стає м'яким, гнучким і блискучим. Волокна натурального шов­ку досить міцні. Вони добре піддаються фарбуванню і скручу­ванню.


 • Розповідь учителя

Натуральний шовк має більшу, ніж вовна, але меншу, ніж бавовна та льон, теплопровідність. Гігроскопічність шовку на­ближається до гігроскопічності вовни. Шовкове полотно міцне і гарне на вигляд. Із нього шиють легкі нарядні сукні. З шовку роблять також тканини для парусного і парашутного спорту, хірургічні нитки та ізоляційні матеріали.

Також використовують волокна мінерального походження (слайд 6) гірський мінерал - азбест. Усі волокна, які йдуть на виготовлення тканини називаються текстильними волокнами.

Слайд 7. Скручуючи окремі текстильні волокна між собою в одному напрямку можна отримати пряжу (нитки).

Процес виготовлення пряжі називається – прядінням (слайд 8).

На прядильних фабриках (слайд 9) з волокон вовни та шовку, які пройшли первинну обробку, виготовляють пряжу. Пряжа поступає на ткацьке виробництво, де з неї виготовлять тканини (слайд 10).

Для обробки волокон і отримання тканини використовують механічне обладнання, автоматичні станки і машини. Працюють на них рівничниці, прядильниці, крутильниці, мотальниці, ткачі. Процес виготовлення тканини

називається – ткацтвом (слайд 11)
2.Види найпростіших ткацьких переплетень


 • Розповідь учителя (мультимедійний супровід)

Вовняні і шовкові волокна належать до текстильних волокон. Вони ма­ють властивості, необхідні для виробництва ниток, тканин, трикотажу тощо.

Властивості тканини залежать не тільки від властивостей волокон, з яких складаються, а й від виду ткацького переплетення. Ткацькі переплетення поділяються на прості, дрібноузорчасті, крупноузорчасті та складні. До простих належать: полотняне, саржеве і сатинове. (слайд 12,13,14).

Переплетення ниток основи і піткання у визначеному порядку назива­ють рапортом, який визначається кількістю ниток, необхідних для закінчення ткацького рисунка.

Друкування малюнка на тканину (слайд 15).

Для наочності ткацьке переплетення прийнято розглядати з лицьового боку у ви­гляді сітки із темних і світлих клітинок. Темною клітинкою зображується ни­тка основи, а світлою — нитка піткання (слайд 16,17).

Найпростіше і найпоширеніше в текстильній промисловості є полотняне переплетення. Застосовується воно при виробництві різноманітних бавовня­них тканин, наприклад, ситцю, бязі, шифону, батисту; шерстяних — сукна, трико; шовкових — шовкового полотна, крепдешину, креп-шифону, фуляру тощо.

У виробництві тканини з полотняним переплетенням кожна нитка піт­кання переплітається з кожною ниткою основи. Тканина має однаковий матовий вигляд з лицьового боку і з вивороту. На основі одинарного полотня­ного переплетення роблять подвійне і навіть потрійне — це так звані репси і рогожки.

Саржеве переплетення застосовують при виробництві саржі, шовкових підкладкових та камвольних тканин: бостону, коверкоту, габардину тощо. У саржевому переплетенні піткання перекриває дві або три нитки основи, під­ходить під одну, а потім знову перекриває дві або три основні нитки і т.д. У результаті з лицьового боку тканини утворюються похилі рубчики, діагоналі, що йдуть зліва направо.

Сатинове переплетення застосовують при виготовленні таких тканин, як сатин, еластик, атлас. Характерною ознакою сатинового переплетення є блискуча і гладенька поверхня з лицьового боку. Ці тканини не такі міцні, як тканини полотняного й саржевого переплетень, але вони м'якші, еластичніші.

При виготовленні тканин застосовують і більш складні переплетення — комбіновані та жакардові. Комбінованим переплетенням виробляють тканини з різноманітним дрібним рисунком. Тканини з жакардовим переплетенням (великовізерунчасті) мають найрізноманітніші рисунки: від геометричних фі­гур до портретів. Виготовляють їх на жакардових машинах. Це перші в істо­рії техніки машини із програмним керуванням.
Порівняльна характеристика (властивості)

вовняних та шовкових волокон показана в таблицях 1, 2.

Таблиця 1

Властивості тканин

Вовна

Шовк

Фізико- механічніміцність

невисока

висока

зминальність

дуже мала

дуже мала

драпірувальність

середня

висока

Гігроскопічнігігроскопічність

значна

значна

пилоємність

велика

мала

теплозахист

високий

високий

Технологічнізсідальність

значна

значна

розтяжність

значна

значна

обсипальність

середня

значна

розсунення ниток

середнє

значне


Таблиця 2

Волокно

Колір

Блиск

Товщина

Змина-льність

М'якість

Горіння

Звивис-тість

Вовна

природні кольори

нерізкий

товсте

мала

середня

повільне, спікається в кульку

сильна

Шовк

білий

не дуже різкий

дуже тонке

мала

велика

те саме

сильна, волокно пряме 1. Зносостійкість і фактори, що впливають на неї.

Щоб вироби із вовняних і шовкових тканин служили довго, за ними треба правильно доглядати.

Перед пранням вироби витрушують від пилу і сортують за кольором. Перуть у теплій воді (температура не вище 40 °С) без лугів, з гірчицею або пральними засобами, призначеними для прання виробів із вовни і шовку. Коли перуть у гарячій воді, вовна дає усадку і звалюється.

Перучи вироби з вовняних і шовкових тканин, воду треба пом'якшувати харчовою содою або добавляти нашатирного спирту (1 чайну ложку на відро води).

Для надання виробам із вовняного волокна м'якості, блиску і яскравішого забарвлення рекомендується при останньому полосканні в воду додавати оцет (1 чайну ложку на відро води). Полоскати треба не менше двох-трьох раз. Не можна вироби дуже терти. Віджимають легенько, не викручуючи. Сушать на плечиках в затіненому від сонця місці. Плетені речі сушать у розправленому вигляді на рівній площині, підклавши простирадло або рушник. Прасують у вологому стані через бавовняний пропрасувальник. Температура праски не повинна перевищувати для вовни 110, для шовку 100 °С.

Відпрасовані вироби відразу не надівають, а охолоджують і остаточно просушують. Одяг із вовняних і шовкових тканин можна піддавати хімічному чищенню.


 1. Використання вовняних та шовкових тканин.

Вовняні тканини бувають платтяні, костюмні, пальтові. Платтяні тканини тонкі й легкі. Із них шиють дитячі і жіночі сукні, спідниці, блузки.

Костюмні тканини відрізняються від платтяних більшою товщиною, зовнішнім оформленням. Із цупкіших тканин шиють демісезонні і зимові костюми, а з тонших – літні.

Із натурального шовку виробляють платтяні тканини, хустки, косинки та ін. Шовк із бракованих коконів використовують для вироблення шовкової пряжі і ниток.


 • Практичне завдання. Вивчення властивостей вовняних і шовкових тканин.


Інструменти і матеріали: зразки вовняних і шовкових тканин, лупа , склянка з водою, пінцет, голка, ножиці, сірники.

Послідовність виконання роботи

1. Дослідити зразки вовняних та шовкових тканин і заповнити таблицю.Тканина


Колір

Блиск

Товщина

Зминальність

М'якість

Горіння

Звивис-тість
2. Визначити нитку основи і піткання на розрив у сухому і мокрому стані.

3. Визначити характер горіння кожної нитки, записати спостереження.

4. Зібрати тканину складками, сильно стиснути, відпустити. Звернути увагу на утворення складок.

5. Розпізнати види найпростіших переплетень за зовнішнім виглядом.
ІV. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Організація взаємоконтролю виконання практичного завдання
V. Підсумки уроку

Оцінка виконання практичної роботи, аналіз типових помилок
VІ. Домашнє завдання

Скласти колекцію вовняних і шовкових тканин та найпростіших видів переплетень.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

1-2 Види конструкційних матеріалів. Текстильні матеріали рослинного...
Тема 1-2 Види конструкційних матеріалів. Текстильні матеріали рослинного походження

Тема: Види текстильних матеріалів. Текстильні волокна та їх види. Будова тканини
...

Тема: оксиди. Склад, назви, будова, фізичні властивості, поширеність...
Тема: оксиди. Склад, назви, будова, фізичні властивості, поширеність в природі, використання

Робоча програма навчальної дисципліни гігієна продуктів тваринного...
Робоча програма для студентів окр «Магістр» зі спеціальності 11010102 – Ветеринарна медицина / А. М. Труш // Харківська державна...

Конспект уроку Тема. Нітрати, їх поширення в природі. Проблеми вмісту...
Олей нітратної кислоти, їх властивості й застосування, поширення в природі, загальні відомості про мінеральні добрива, їх раціональне...

Урок 2 Тема. Біблія про походження людини Мета
Мета. На основі біблійних сюжетів пояснити про походження людини, християнський погляд на людину як на творіння Боже; допомогти дітям...

Правила визначення країни походження товарів 2009 року відповідно...
Країни походження товарів у Співдружності Незалежних Держав від 20 листопада 2009 року (далі держави учасниці Угоди) І знаходяться...

Тема : Урок казка. Вертикальні кути та їх властивості
Мета : Закріпити поняття вертикальних та суміжних кутів,вчити правильно формулювати та доводити властивості суміжних та вертикальних...

Урок трудового навчання 6 клас Тема : Види текстильних матеріалів....
Тема: Види текстильних матеріалів. Текстильні волокна та їх види. Будова тканини. Підбір матеріалів для виготовлення торбинки для...

Уроку: Рівняння. Основні властивості рівняння. Сім чудес світу (бінарний урок)
Мета уроку: Узагальнення поняття рівняння, ознайомлення учнів з основними властивостями рівняння, формування вміння застосовувати...

Державний комітет лісового господарства україни
Про затвердження форми Сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій...

Урок №18 Тема. Таблиці, електронні таблиці. Табличний процесор, його...
Навчальна: познайомити учнів з основними поняттями електронних таблиць, розповісти про можливості використання електронних таблиць,...

Міністерство фінансів україни наказ про затвердження Порядку заповнення...
Про затвердження Порядку заповнення та видачі митницею сертифіката з перевезення (походження) товару eur. 1

Урок №19 Взаємодія людини І природи. Шляхи збереження тваринного...
Мета уроку Розширити знання дітей про мешканців зоопарку та анімалістичний жанр

Урок №1 Тема: Що таке інформатика. Галузі знань, з якими пов’язана...
Охарактеризувати галузі знань, з якими пов’язана інформатика, умови існування інформації, властивості інформації

Урок №12 Тема : Групи слів за походженням: власне українські І запозичені...
Тема: Групи слів за походженням: власне українські І запозичені (іншомовного походження) слова

Література: І. Жигарев «Атлас тварин для школярів»
Мета проекту: Формувати уявлення про природні зони; показати різноманітність рослинного І тваринного світу природних зон України....

Методичні рекомендації схвалено
Описування документів фондів особового походження діячів образотворчого мистецтваБаза даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
blanki-ua.com.ua


Головна сторінка

Бланки резюме
Бланк довіреності
Бланк заяв
Заява зразок
Договір розірвання
Зразок позовної заяви
Заява на паспорт