УРОК № 24
Тема. Контрольна робота «Складне речення і його ознаки. Складносурядне речення». Тестування. Контрольне читання мовчки.
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень з теми; перевірити здатність учнів сприймати на слух незнайомий текст, розуміти мету висловлювання, причинно-наслідкові зв'язки, тему й головну думку; виховувати повагу до літніх людей, їх почуттів, нагород, пам'яті.
Обладнання: тести, текст для контрольного читання із запитаннями до нього.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
1. Проведення читання мовчки.
2. Виконання завдань тестового характеру за варіантами.
I варіант
Початковий та середній рівні
(За кожну правильну відповідь учень отримує 1 бал.)
Укажіть складне речення.
А Сім'я вечеря коло хати, вечірня зіронька встає, дочка вечерять подає.
Б Слово, моя ти єдиная зброє, ми не повинні загинуть обоє.
В Тужливо подивившись у небо, лелека від криниці повертається назад.
Г Зазеленів молодим зелом по лугах юний квітень, розписав навколо радужні різнобарвні квіти.
Укажіть правильне твердження.
А У ССР між простими реченнями завжди ставиться кома.
Б У ССР в якості розділових уживаються сполучники і, й, та, і... і, ні... ні.
В У ССР прості речення синтаксично рівноправні й об'єднані сурядним зв'язком.
Г Прості речення у складному зберігають свою будову і не втрачають своїх ознак.
Складносурядним є речення:
А Поки я йшов по стежці, дрозди-чикотні з діловим азартом дзьобали ягоди.
Б Цей ведмідь спить на березі ріки не тільки взимку, а й улітку.
В Я слухав рідну пісню, рідну мову, а вона лилася, наче струмок.
Г По небу прокотився невидимий грім і впав десь поблизу, за лісом.
Укажіть ССР з єднальним зв'язком.
А Біля нас шелестять ясени, а під ногами сонце смикає за поводи тіні.
Б Зрештою, полум'я грози пригасає, й тільки лиш грім озивається з вершини.
В Город копати було ще рано, але Миколка наточив рашпілем лопату, набив на граблі нового держака та й пішов згрібати під яблунями торішнє листя.
Г Чи се лютий біль у мене тихий стогін вириває, чи то стогне бранець-лицар, знемагаючи на рани?
Укажіть ССР, між частинами яких не ставиться кома (розділові знаки опущено).
А Прозорий струмок перетинав стежку і через нього було перекинуто кладку з сухої деревини.
Б Над нею ген-ген крайнеба червоніла сонячна заграва та вітерець ледве чутно дихав.
В Ні повітря не ворухнеться ні пташка не защебече.
Г Коли він торкався смичком до струн скрипки все на світі зникало і залишалася тільки музика.
Укажіть ССР, у якому частини виражають послідовність дій.
А Та ось блискавка влучила в серцевину лісу, і він засвітився величезним фіалковим ліхтарем
Б Степ лежить тихий, повитий млою, і силует вітродвигуна на далекім відділку маячить якось небуденно.
В Біля могили росла одненька груша — дичка, і Миколка помітив на ній з десяток торішніх покоцюблених грушеняток.
Г А на подвір'ї старої Баглаїхи чуть веселощі, і солов'ї тьохкають по-весняному, сезонові наперекір.
Достатній та високий рівні
(За кожну правильну відповідь учень отримує 2 бали.)
Складіть речення за схемами.
[ ] та [ ].
[ ] — і [ ].
Розставте розділові знаки в реченні.
Олесеві не хотілося пирога але він зрадів примиренню і бажаючи віддарувати товариша хутенько занишпорив по кишенях дістаючи звідти духмяні верчики хмелю сухе листя різного карбування плетене з прядива та волов'ячої шерсті ремезяче гніздо схоже на башмачок.
Виконайте повний синтаксичний розбір речення.
Відчинила вікно, і духмяна хвиля ранкової свіжості, напоєна тонким ароматом яблуневого цвіту, підхопила мене на крила спогадів.
II варіант
Початковий та середній рівні
(За кожну правильну відповідь учень отримує 1 бал.)
Укажіть складне речення.
А Мати навідалась на якусь тільки хвилину, в теплій вовняній хустці, у куфайці, у валянках, і, поглянувши на нас, трьох дітей, знову зникла з хати, ховаючись на горищі.
Б Упаду я зорею, мій вічний народ, на трагічний і довгий Чумацький твій Шлях.
В Я для тебе горів, український народе, тільки, мабуть, не дуже яскраво горів.
Г Теплий погляд весни зупинився найперше на снігах — і осіли сніги.
Засобами зв'язку між частинами складного речення є:
А Тільки сполучники і сполучні слова.
Б Сполучники, сполучні слова, інтонація.
В Тільки інтонація.
Г Сполучники сурядності та підрядності.
Укажіть ССР.
А Півень стояв на порозі у хліві, стріпував крильми, наче поривався летіти понад мерехтливим сяйвом снігів.
Б Вийшов на сизу піщану косу і, струсивши воду, знову заіржав грізно та бойовито, перегукуючись із громами.
В Десь далеко щасливіший од Шептала кінь п'є сонячний ранок, і в прозорім кориті дня того ранку лишається все менше, на самому денці.
Г Сиджу і слухаю, як народжується вітер.
Укажіть ССР з єднальним зв'язком.
А Розмножують горицвіт свіжозібраним насінням, та схожість його невисока.
Б Я слухав рідну мову, й вона лилася, наче струмок.
В Ви побачите сонячно розтрушений на снігу ліщиновий цвіт, а під снігом почуєте зненацька якийсь схлип.
Г Чи то все живе розбігається на всі боки та ховається, лягаючи ниць, чи то лиш омана.
Укажіть речення, в якому правильно розставлено розділові знаки.
А Вийшов Хо на галяву, сперся на сукуватий костур, майнув довгою бородою, і повіяв від неї тихий вітрець, холодною цівкою вдарив у дерева.
Б Над водою вставав туман — і повівало холодком.
В А тепер чого так серед ночі море плаче, й темрява тремтить?
Г Ми ж виходили в ніч на закурену стежку широку; і сестра наша доля вела од зорі, до зорі.
Укажіть протиставне ССР.
А В полі, за попелястим маревом, проступила розмита долина, й навіть обрій почав угадуватись.
Б Подвір'я аж сяяло чистотою, і острівці квітів цвіли на ньому там і там.
В Загадка — це чарівний світ поетичної таємниці, і в цьому світі мороз поєднаний народною фантазією з весною.
Г Сашко обійняв його за шию, але в цю мить вовк відскочив від Сашка в ліщинник.
Достатній та високий рівні
(За кожну правильну відповідь учень отримує 2 бали.)
Складіть речення за схемами.
1) [ ] і [ ]?
2) [ ], проте [ ].
Розставте розділові знаки у чотиривірші та реченні.
Червонобоким яблуком округлим скотився день доспілий і тяжкий і ніч повільним помахом руки широкі тіні чорним пише вуглем.
Сергій із задоволенням виконував завдання з багатьох предметів зокрема географії та фізики а от креслення йому на жаль не давалось.
Виконайте повний синтаксичний розбір речення.
Посеред ріки почувся оглушливий тріск криги — і одночасно розпачливо закричали вершники, провалюючись у воду.
ІУ. ПІДСУМОК УРОКУ |