Пошук по сайту

Головна сторінка   Бланки   Договори   Заповнення бланків   

Тема. Екскурсія в природу «Пам’ятка садово паркового мистецва «Дубечне»

Тема. Екскурсія в природу «Пам’ятка садово паркового мистецва «Дубечне»Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня с.Дубечне

Проведена

вчителем біології

Потапук Л.І.

2014 р.

Тема. Екскурсія в природу « Пам’ятка садово – паркового мистецва «Дубечне»

Мета : розширити кругозір учнів про парк - пам’ятку садово –паркового мистецва «Дубечне і рослинність парку;

сформувати у екскурсантів почуття поваги до пам'ятників природи;

допомогти екскурсантам усвідомити те, що ми володіємо дивовижною красою і багатством природи в межах багатотисячного міста, і тому необхідно берегти її і постаратися зберегти для наступних поколінь;

показати красу природи парку;

ознайомити екскурсантів з природними об'єктами парку і проблемами збереження його краси.

Обладнання : фотоапарат, олівець, щоденники спостережень, визначники, картки-завдання.

Місце проведення : парк - пам’ятка Дубечненського лісництва

Характеристика екскурсії:

За змістом: природознавча, тематична, ландшафтна.

За місцем проведення:  сільська.

За способом пересування: пішохідна.

За складом екскурсантів: школярі

За формою проведення: навчально-пізнавальна екскурсійна прогулянка.

Анотація.

Екскурсія « Пам’ятка садово – паркового мистецва «Дубечне» знайомить учнів з рослинністю парку природною і посадженої, з деревами, що природно виростають на території парку, а також з рослинністю посадженої з часу відкриття парку.

Екскурсія дає уявлення про минуле, сьогодення і майбутнє парку, а також про природні умови, що сприяють зростанню окремих видів рослин. Екскурсія триває 2 години. Екскурсія розрахована на школярів старших класів.

Є два способи перетворити природу:

Один, розрахованість ліній підкорювати,

Інший - неждано картинами полонити.

Жак Деліль

Підготовка вчителя до екскурсії

 1. Детальне знайомство з об’єктами дослідження.

 2. Визначення й призначення маршруту екскурсії.

 3. Розробка завдань для робочих груп.

 4. Забезпечення аптечкою.

Хід екскурсії

 1. Інструктаж з техніки безпеки.

 2. Визначення маршруту екскурсії (розподіл маршрутних листів).

 3. Інструктаж про проведення екскурсії й оформлення матеріалів дослідження.

 4. Об’єднання учнів у групи.

Вступна бесіда

 • Як ви розумієте вислів «біологічна різноманітність»?

 • Які можна виокремити типи біорізноманітності ?

 • Які вам відомі методи вивчення біорізноманітності ?

 • Назвіть причини зменшення біорізноманітності.

 • Які ви знаєте заходи збереження і примноження біорізноманітності ?

 • Що робиться на території нашого села з метою збереження і примноження біорізноманітності ?

Вступне слово вчителя

Глибоко усвідомлюючи необхідність екологічного виховання у зв'язку з загостренням цієї проблеми в наш час і перспективами формування людини майбутнього, якій мають бути притаманні повсякденна турбота, відповідальність за збереження і примноження, розумне використання природних ресурсів, переконана, що екологічна освіта і виховання — основа для формування людини з високим

почуттям обов'язку і відповідальності, здатної і готової відстояти свою соціальну позицію, прийняти потрібне рішення і відповідно діяти у складній екологічній ситуації. Ці ідеї перекликаються з думкою видатного педагога-новатора В. О. Сухомлинського: «Пізнання природи, оволодіння знаннями про неї, заховує в собі... ще не використані досі можливості для того, щоб знання формували позиції людини — соціально-політичні, моральні, естетичні, а ці позиції, по суті, і є світоглядом у дії. Природа — не тільки середовище навколо нас, а й всенародне добро і багатство, за яке кожний громадянин нашого, суспільства відповідає — це червона нитка світоглядних переконань, від яких залежать соціально-політичні позиції людини…».

Ми багато і часто говоримо про красу довкілля. Нас справді вражають своєю безмежністю неозорі простори Землі, гори, що ніби вросли у блакить неба, казкові ліси. Все це сприймається нами як належне: як повітря, як сонце. Ми навіть не припускаємо думки, що раптом можуть зникнути, стати отруєним для всього живого... Якась страшна помилка, недогляд — і все мова йде не тільки про грізні катастрофи на зразок Чорнобиля, а й про варварське ставлення до самих до багатства землі. Людина на земній кулі вже знищила 270 видів диких тварин, постраждав і рослинний світ.

Метою нашої екскурсії є привернути увагу школярів до збереження видів рослин парку, особливо тих, які є рідкісними в нашій місцевості. Адже на сьогоднішній день уже втрачено деякі види екзотичних рослин. Зокрема, платана західного, тюльпанового дерева, катальпи.Треба зберегти те, що маємо для майбутніх поколінь, бо таких дендраріїв /початкова назва/ в Україні небагато. Я пишаюсь тим, що він є на території нашого Дубечненського лісництва, адже він містив близько 50 рідкісних та екзотичних порід дерев і 75 порід чагарників. Адже від знань кожного залежить майбутнє дендрарію.

Практичне значення екскурсії полягає в тому, що дане дослідження можна використати на уроках біології, природознавства, географії, екології, для отримання знань про рослинний світ своєї місцевості та рідкісні і екзотичні породи дерев та чагарників.

Самостійна робота учнів в групах за завданнями

Завдання І групі.

 1. Зустрітись з лісничим Дубечненського лісництва та його помічником, дізнатись історію створення парку – пам’ятки.

 2. Зробити відповідні записи та фотографії.

Завдання ІІ групі.

 1. Установіть види голонасінних рослин, які ростуть на території парку. Які ознаки мають ці дерева ?

 2. Сфотографуйте їх.

 3. Яке значення мають відомі вам дерева в природі й житті людини ?

Завдання ІІІ групі.

 1. Установіть види покритонасінних рослин, які ростуть на території парку. Які ознаки мають ці дерева ?

 2. Сфотографуйте їх.

 3. Яке значення мають відомі вам дерева в природі й житті людини ?

Завдання ІУ групі.

 1. Установіть види покритонасінних рослин, які ростуть на території парку. Які ознаки мають ці кущі ?

 2. Сфотографуйте їх.

 3. Яке значення мають відомі вам кущі в природі й житті людини ?

Завдання У групі.

 1. Установіть види екзотичних рослин, які ростуть на території парку. Які ознаки мають ці рослини ?

 2. Сфотографуйте їх.

 3. Підготуйте про них розповідь.

Підбиття підсумків екскурсії.

Узагальнення результатів роботи груп.

Формулювання висновків.

І група.

Парк – пам’ятка садово - паркового мистецтва було посаджено на території Дубечненського лісництва поруч з приміщенням контори у 1965 році на честь 20-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

Він містить близько 50 рідкісних та екзотичних порід дерев і 75 порід чагарників. Зокрема платана західного, тюльпанового дерева, софори японської, оцтового дерева, катальпи. sdc10966

Вся робота проводилась під мудрим керівництвом тодішнього лісничого(нині уже покійного), заслуженого працівника лісового господарства Адама Лазаровича Дмитрука. sdc10965

Безпосередню участь в посадці приймали жінки ланки лісокультурниць Стружук Ганна Олиянівна, Мрочко Євдокія Михайлівна, Терещук Ганна Дем’янівна, Каць Галина Омелянівна, Рибачук Ольга Василівна, Троян Ганна Яківна. Допомагали їм у цій нелегкій справі чоловіки на чолі з лісниками Можелюком Гнатом Микитовичем, Яцуніком Петром Васильовичем, Микитюком Федором Івановичем, Бегалем Тимофієм Петровичем.

Загальна площа парку два гектари.

ІІ група.

Кипарисовик

Вічнозелені дерева, що в загальних рисах подібні до видів туї.

Крони конічні, з тонкими, на кінцях звисаючими гілками та з поникаючою верхівкою (це дуже характерна ознака роду). Деякі види і форми мають голубе або сріблясте забарвлення крон.

Кора тонка, коричнева, злущується вузькими волокнистими пасмами.

Пагони сплюснуті, ніколи не бувають циліндричними. Галузяться моноподіально але більш-менш в одній площині, віялоподібно

Листки супротивні. Ювенільні - голчасті, дорослі - лускоподібні. Внаслідок сплющення пагонів листки з кожного їх боку виглядають зібраними у сегменти, по 3 луски в кожному. На середніх лусках є малопомітні залозки. На нижній стороні листків кипарисовиків є білий восковий наліт, що утворює рисунок, характерний для роду і кожного виду.sdc10970

Стробіли дрібні, жовті; зрідка червоні, розвиваються ранньою весною. Розміщуються вони на кінцях пагінців.

Шишки кулясті, дрібні, діаметром від 5 до 12 мм, достигають за один вегетаційний сезон. Шишкові луски щиткоподібні з невеличким язичкоподібним виростом посередині. Перед достиганням шишки у деяких видів через восковий наліт мають сизо-голубе забарвлення.

Насінини дуже дрібні, з двома крилами та пухирцями живиці.

Із 7 відомих видів кипарисовика, 3 ростуть в Північній Америці, 2 – в Японії, 2 – в Китаї.

Туя

Вічнозелені дерева висотою 15-75 м, котрі своїм виглядом в найбільш загальних рисах нагадують кипарисовиків, але мають верхівковий пагін спрямований вертикально і забарвлення крони, яке ніколи не буває голубуватим чи сріблястим.sdc10981

У декоративних форм і культиварів сукупності ознак може бути значно відмінними від ознак типових форм.

Крони конічні з тонкими галузками, як виняток - яйцеподібна тупа.

Кора тонка, має у собі склереїди, злущується тонкими волокнистими пасмами.

Бруньки малесенькі, голі, сховані між парою верхніх листків; вегетативні і генеративні бруньки морфологічно не відрізняються.

Ростові пагони на поперечному перетині близькі до округлих. Галуження моноподіальне, але пагони розміщуються в одній площині - віялоподібно.

Ювенільні листки голчасті. Пізніше, на старших рослинах, виростають листки лише лускоподібні. На середніх листочках завжди є залозки, яких найкраще видно на потужних ростових пагонах.

Луски з верхньої сторони, звичайно, зелені, блискучі. З нижньої сторони луски жовтувато-зелені з білуватим більше чи менше вираженим нальотом - у всіх інших туй. У молодих рослин, вирощених з насінин, листочки завжди більші.

Мікростробіли, як правило, майже чорні. Мегастробіли зелені або фіолетові. Складаються мегастробіли із 6-8 (до 12) лусок. Насінні зачатки розвиваються лише на серединних лусках, крайні верхні і крайні нижні шишкові луски насінин не несуть.

Шість видів цього роду - два з Північної Америки та чотири зі Східної Азії.

Ялина (смерека)

Зимозелені, смолисті дерева, висотою 30-40(90) м.

Крона конусоподібна, до глибокої старості гостровершинна. Гілки зібрані кільцем - по одному на рік; між кільцями гілок поодинокі слабші гілочки.

Кора луската або тріщинувата, але не гладка.sdc10982

На стеблі після опадання хвоїнок залишаються так звані листові подушки, розділені між собою бороздками. Однорічні, цілком сформовані пагони можуть бути зовсім голими або повністю опушеними, часом опушення є навіть на листові подушках. Волоски на своїй верхівці не мають потовщень.

Бруньки конусоподібні або яйцеподібні, дуже рідко кулясті. Також дуже рідко бруньки засмолені

Найхарактернішою рисою хвоїнок є наявність виступаючих з кори здерев’янілих листових подушок. На поперечному перетині хвоїнки найчастіше чотиригранні, а якщо вони плоскі, то обов'язково мають поздовжні ребра посередині верхньої і нижньої сторін. Голки завжди гострі, їх довжина 10-30 мм, ширина 1-3 мм. Забарвлення хвоїнок, залежно від наявності воскового нальоту і продихів, буває: а) рівномірно зелене з усіх боків; б) рівномірно сіро-зелене чи сріблясте з усіх боків;

в) зелене з верхньої сторони і з білими смужками продихів - з нижнього боку. Розташування хвоїнок може бути двояким: а) черепитчасте, коли хвоїнки» прилягають до кори, прикриваючи її поверхню; б) радіальне (щіткоподібне), коли хвоя спрямована в усі боки більш-менш перпендикулярно до кори.

Мегастробіли закладаються з термінальних бруньок. До запилення вони направлені вертикально вверх, після запилення поступово під власною вагою опускаються і стають звисаючими.

Шишки розкривні, опадають після вильоту насінин. Покривні луски після запилення в мегастробілах не розвиваються, а тому в шишках завжди сховані.

Насінина крилата. Крило з насінними покривами не зростається. Воно охоплює насінину ніби ложечкою і легко відділяється від неї.

В Україні природно зростає лише один вид - ялина європейська. Дуже популярна в озелененні наших міст і сіл ялина колюча. Досить часто можна зустріти у декоративних насадженнях ялину сизу. Зрідка трапляються ялини сербська, Енгельмана, східна, ситхінська. Інші види можна побачити лише в колекціях ботанічних садів, в дендраріях і дендропарках.

ІІІ група.

СУМАХ ДУБИЛЬНИЙ ,изображение 287

кущ або невелике (2—3 м заввишки) дерево родини сумахових. Стовбур тоненький, вкритий коричневою поздовжньотріщинуватою корою. Пагони жовтувато-або сірувато-коричневі, вкриті жорсткими волосками. Листки чергові, черешкові, непарноперисті; листочки (їх 9—17) сидячі, , яйцевидні або ланцетні, великозубчасті, опушені, зверху темно-зелені, зісподу — світло-зелені. Квітки дрібні, одностатеві (рослини однодомні), зеленувато-білі, 5-пелюсткові, в кінцевих або пазушних видовжено-конічних китицях. Плід-кістянка. Цвіте у червні – липні.

ЛИПА СЕРЦЕЛИСТА

високе (до 25 м заввишки) дерево родини липових. Листки чергові, округлі або довгасті, з серцевидною основою і відтягнуто загостреною верхівкою, по краю зарубчасто-пилчасті; зверху — блискучі і ясно-зелені; зісподу — сизі, з борідками рижих волосків у кутах жилок; черешок дорівнює або довший за половину довжини пластинки. Квітки правильні, двостатеві, п'ятичленні, в пазушних З—15-

квіткових щитковидних півзонтиках; пелюстки жовто-білі, оберненояйцевидні. Плід — яйцевидно-кулястий, невиразногран-частий, опушений, з крихким оплоднем горішок. Цвіте у червні — липні.

sdc10983

sdc10979

ГІРКОКАШТАН ЗВИЧАЙНИЙ,

високе (до 25 м заввишки) листопадне дерево родини гірко каштанових.

Листки супротивні, довгочерешкові, пальчастоскладні, з 5—7 майже сидячими листочками. Квітки неправильні, білі, з червоними плямочками, зібрані в прямостоячі, пірамідальні волоті. Плід — коробочка, вкрита великими шипами. Цвіте у травні.

ДУБ ЗВИЧАЙНИЙ

однодомна рослина родини букових. Дерево 20—50 м заввишки з широкою неправильною кроною. Молоді гілки зеленувато-бурі або червонуваті, голі або ледве опушені. Кора на стовбурі і багаторічних гілках темно-сіра. Листки чергові, короткочерешкові, видовженооберненояйцевидні, перистолопатеві, біля основи — з вушками. Квітки одностатеві : тичинкові - в пониклих сережках і складаються 6—8-роздільної зеленуватої оцвітини, маточкові — дрібні, з редукованою оцвітиною, по 1 - 3 в пазухах верхніх листків, ніжки їхнього суцвіття при плодах довші за черешок Плід— горіх (жолудь). Цвіте протягом квітня — травня; плодоносить у вересні – жовтні. sdc10990

ІУ група.

САМШИТ ВІЧНОЗЕЛЕНИЙsdc10969

самшит вечнозелений — невеликий (до 1 м заввишки) вічнозелений кущ родини самшитових.

Листки супротивні, цілокраї, шкірясті, короткочерешкові, від яйцевидних до видовженоеліптичних, на верхівці тупі, іноді трохи виїмчасті, зверху темно-зелені, зісподу ясніші. Квітки дрібні, одностатеві, однодомні, чотиричленні, з простою правильною оцвітиною, зеленаво-жовті, зібрані пучками в пазухах листків; численні чоловічі квітки зібрані в нижній частині пучка. жіночі (1, рідше 2—3) — на його верхівці. Плід — куляста коробочка. Цвіте у березні - квітні.

ЖИМОЛОСТЬ

невисокий (до 35 см заввишки) дуже розгалужений прямостоячий кущ родини жимолостевих. Листки супротивні, цілісні, цілокраї, видовженоеліптичні або яйцевидно-довгасті, загострені або тупуваті, закруглені біля основи, розсіяноволосисті. Молоді гілки і квітконіжки також опушені.изображение 299

Квітки двостатеві, п'ятироздільні, неправильні, з трубчасто-лійковидним віночком жовтувато-білого кольору. Плід — ягода, голубувато-чорний, з сизою поволокою, їстівний. Цвіте у травні — червні.sdc11015

Магнолія кобус

Вічнозелене, до 30 м заввишки дерево родини магнолієвих.

Листки черешкові, чергові, шкірясті, еліптичні або обернено-яйцевидні, цілокраї, зверху голі, блискучі, зісподу – короткоіржавоопушені.

Квітки двостатеві, великі (до 20см у діаметрі), запашні, одиничні, верхівкові, пелюстковидні листочки оцвітини кремово-білі, розміщені колами.

Плід - шишковидна багатолистянка; насінини великі, червоні, звисають із плодиків на нитках.

Цвіте з травня до вересня.

Походить з Північної Америки. Вирощують як декоративну рослину.

У група.

Платан західний

Або сикамор — вид дерев роду платанів родини платанових. Це могутнє (з масивним стовбуром) листопадове дерево заввишки до 35 метрів. Сикамор має гладеньку кору світло-зеленого (подеколи кремово-білого) кольору. Не є вимогливим до плодючості ґрунтів. Засуху витримує погано.

Ліріодендрон тюльпановий

Найближчий родич магнолії. У перекладі це слово означає «дерево-ліра». Саме так назвали це дерево за оригінальну форму листків, яка притаманна тільки йому. А тюльпановим його називають за пахучі квіти жовтогарячого кольору, які зовнішнім виглядом нагадують тюльпани.

Тюльпанове дерево веде свій родовід із Північної Америки, де воно поширене від Індіани й Пенсильванії до Флориди й Арканзасу.

Ростуть ліріодендрони поодиноко та невеликими групами. Квіти великі, до 6 см у діаметрі, поодинокі, зеленувато-жовтуваті. Найбільші екземпляри можна зустріти лише в басейні річки Охіе. Висота таких дерев досягає 60 м, а діаметр стовбура — 3 м. Ліріодендрон доживає до 500 років.

Уперше на територію Росії тюльпанове дерево завезли 1737 року. Понад 120 років його вирощують у ботанічних садах Києва. Зустрічається воно також і в деяких інших старих парках та дендраріях.

Софора японська

Листопадне, до 30 м заввишки, дерево родини бобових.

Листки чергові, непарноперисті, з 3—8 парами листочків, на коротких відстовбурчено волосистих черешках; листочки видовженояйцевидні, притисненоволосисті, зверху темно-зелені з полиском, зісподу — сизуваті.

Квітки двостатеві, неправильні, у верхівкових гронах, зібраних великими волотями; віночок метеликового типу, ясно-жовтий. Плід — біб, на плодоніжці, нерозкривний, між насінинами з перетяжками, заповнений жовтаво- зеленим клейким соком.

Цвіте - у липні—серпні. Плоди дозрівають у жовтні і залишаються на : дереві всю зиму.

Поширення. Софора японська походить з Китаю і Японії. На території України її культивують як декоративну і фітомеліоративну рослину.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Особисто Президенту України Петру Олексійович Порошенко го «сеф «Спадщина» та громади
Заява «Про відродження садово-паркового ансамблю в м. Яготині, заснованого останнім гетьманом України К. Г. Розумовським»

Стиль класицизм. Архітектура класицизму. Творчість відомих архітекторів...
Омити учнів з поняттями «класицизм», «ампір», «регулярний (французький ) парк». Розглянути визначальні риси класицизму. Надати знання...

Урок-екскурсія в природу
Запрошені гості: Круковський П. П. один із засновників ставка, Лаврухіна Н.І. голова сільської ради

Урок формування знань, умінь, навичок з елементами казки. Обладнання:...
Обладнання: підручник, пам’ятка «Правила написання листа», тлумачні словники, зразки листів, репродукція ікони Миколи Чудотворця;...

Виховання у дітей інтересу до читання. Батьківські збори Обладнання:...
Поради батькам «Як викликати у дітей інтерес до читання», Пам’ятка «Правила для читання», Пам’ятка для батьків (кожному індивідуально)...

План туру: 1 день
Мукачево (екскурсія містом, обід, екскурсія в замок «Паланок») — Чинадієво (екскурсія замком Сент-Міклош – замком кохання) – Львів...

Уживання прийменників (пам ’ ятка)

Туроператор «сакумс»
...

Туроператор «сакумс»
...

Конспект уроку Тема. Біологія наука про живу природу. Рослинний світ складова частина природи
Тема. Біологія наука про живу природу. Рослинний світ — складова частина природи

Пам’ятка для класних керівників Щоденно
Перелік документації, яку веде класний керівник

Пам'ятка вчителя-початківця
Упорядник: Трофименко О. Д., методист районного методичного кабінету відділу освіти Криворізької райдержадміністрації, 2012

Пам’ятка щодо узагальнення перспективного педагогічного досвіду
Уважно стежте за науково-методичною літературою, скла­діть бібліографію літератури, що цікавить Вас

Пам`ятка педагогічному працівнику узагальнюючому
Уважно слідкуйте за новинками науково-методичної літератури, ведіть бібліографію літератури

Пам'ятка про адміністративні процедури виписування, видачі І отримання податкових накладних
Державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі

Пам'ятка про адміністративні процедури виписування, видачі І отримання податкових накладних
Державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі

Пам'ятка про адміністративні процедури виписування, видачі І отримання податкових накладних
Державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі

Лист. Адреса
Обладнання: підручник, пам’ятка „Правила написання листа”, квітка ромашка із завданням на пелюстках, тлумачні словники, бланк – конверт;...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
blanki-ua.com.ua


Головна сторінка

Бланки резюме
Бланк довіреності
Бланк заяв
Заява зразок
Договір розірвання
Зразок позовної заяви
Заява на паспорт