Пошук по сайту

Головна сторінка   Бланки   Договори   Заповнення бланків   

3. культурно-мистецькі традиції подільської витинанки подільська земля щедра талантами І культурно-мистецькими традиціями. Значні здобутки наших майстрів у

3. культурно-мистецькі традиції подільської витинанки подільська земля щедра талантами І культурно-мистецькими традиціями. Значні здобутки наших майстрів у3. КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКІ ТРАДИЦІЇ ПОДІЛЬСЬКОЇ ВИТИНАНКИ

Подільська земля щедра талантами і культурно-мистецькими традиціями. Значні здобутки наших майстрів у народному мистецтві. Розвивається в нас на теренах «краси України – Подолля» з давніх давен ткацтво, писанкарство, малярство, витинанка і вишивка. Витинанка прийшла в оселі наших предків дещо пізніше, з появою паперу, та доступність матеріалу й невмируща фантазія зробили її улюбленицею найширших верств населення.изображение 024

Як і в кожному жанрі народного мистецтва, тут спостерігалися і занепад, і відродження. Тому варто згадати тих майстрів, які повернули витинанку із забуття. Це, в першу чергу, заслужений працівник культури УРСР Марія Руденко зі Слободи-Яришівської Могилів-Подільського району, Олесандр Салюк з села Сашки Чернівецького району, вінничанка Валентина Васильєва. Завдяки старанням цих подвижників на Вінниччині є ціла плеяда майстрів, а до нашого міста на всеукраїнські свята «Українська витинанка» збираються народні майстри й професійні художники зі всієї України.

Звернемось до майстрів витинанки нашого краю.

Ще за життя Марії Авксентіївни Руденко її естафету підхопили Марія Гоцуляк, Оксана Городинська, Людмила Сорочинська, Тетяна Мороховець, Юрій Кафарський, Лариса Власова, Інна Лабун. Навколо них гуртуються люди різних поколінь та професій.

Завдяки наполегливості та ентузіазму цих майстрів про Могилів-Подільський знають далеко за межами області, а то й України. В нашому місті створено музей етнографії і народного мистецтва ім. Марії Руденко, куди їдуть шанувальники відомої майстрині з великих міст і маленьких сіл. А в Будинку народної творчості діє Музей витинанки, де представлені роботи учасників всеукраїнських свят.

3.1. Марія Авксентіївна Руденко – Подільська Горлиця

Не тільки в рідній країні, а й далеко за її межами (Канаді, Австралії, Німеччині) відома наша землячка, краєзнавець, фольклористка, етнограф, педагог, заслужений працівник культури України Марія Авксентіївна Руденко. Вона була талановитою вчителькою, майстринею в галузі декоративно-ужиткового мистецтва, фольклористкою, етнографом, автором сценаріїв нових народних обрядів, багатолітнім керівником самодіяльного співочого ансамблю «Горлиця», друкувала наукові розвідки, писала вірші, оповідання, малювала. На своєму довгому віку спілкувалася з тисячами людей, радила, допомагала, ділилася своєю любов’ю до слова, пісні, краси в природі, народному побуті, написала тисячі й тисячі листів, розсіваючи їх, немов проміння свого серця по Вінниччині й поза нею. изображение 015

Народилась Марія Руденко в мальовничому подільському селі Слободі-Яришівській на Вінниччині 14 лютого 1915 року. Формуванню Марії Аксентіївни як творчої особистості сприяла атмосфера любові до народної пісні, що панувала в сім’ї Мельників. Мати, Ганна Іванівна, батько, Авксентій Федорович, та тітка Марія з молодих років співали в сільському хорі, яким керував Григорій Данилович Гриневич – учень Миколи Леонтовича. Тож не дивно, що любов до пісні запала в душу дівчинки.

Гарно розпочався життєвий шлях М.Руденко. В 1933 році, закінчивши учительські курси в Могилеві-Подільському, повернулась додому – і не застала батька. Позначилась юність Марії тавром дочки ворога народу. З комсомолу виключили, але з піснею не розлучили. Співала, щоб і свою, і чужу тугу розвіяти.

Особливе місце у творчій діяльності М.Руденко займає її захоплення народними обрядами і звичаями. Завдяки їй вдалося відродити свято весни та золотої осені, останнього снопа та інші. Не лише на Україні, але й за її межами набули популярності сценарії подільського весілля, складені М.Руденко.

Вищу освіту здобувала у Вінницькому педагогічному інституті. Професія педагога найкраще сприяла реалізації мети Марії Авксентіївни – виховувати в інших любов до творчості, шану до народних традицій і звичаїв. Майже 40 років працювала вона в сільській школі вчителем молодших класів. Її талант до співу та народних ремесел відігравав особливу роль у розвитку творчих здібностей підростаючого покоління. Довгий час керувала Марія Руденко дитячим фольклорним ансамблем «Сонечко» в рідному селі. В 1961 році створила вона в сільському Будинку культури фольклорний ансамбль «Горлиця», яким керувала понад 30 років. При створенні музею народної архітектури та побуту України Марію Авксентіївну залучили до роботи. За її проектом було відтворено подільську хату з усіма атрибутами подільського декору.

Якщо для донесення фольклорно-літературних записів для широкого кола читачів потрібні чималі поліграфічні затрати, то для її неповторних витинанок вже створено певну ауру – музей етнографії і народного мистецтва ім.Марії Руденко. Тут, на стінах, у відповідному оформленні виграють барвами ажурні картинки з кольорового паперу з такими теплими назвами: «Птахи на калині», «Піду у садочок», «Прилетіли ластівки», «Вишеньки», «На віночок фіалочки рвала», «Букет ромашок», «Дзвоники», «Горлиці», «Два півники». Усі ці скарби після смерті матері передав для зберігання до Могилів-Подільського районного відділу культури її син Валерій Петрович Руденко.изображение 020

Про витинанки майстрині зі Слободи-Яришівської написано багато схвильованих відгуків, наукових праць. Усі вони відзначають глибокий подільський колорит, мелодійність, відчуття досконалості й пропорційності візерунків, а головне – невичерпну фантазію цієї народної художниці. Її квіти, дерева, птахи, звірята, людські фігурки живуть у такій гармонії, що хочеться й самому стати часточкою цього дивосвіту і сховатися серед його розмаю від клопотів буденщини і неврівноваженості сьогодення. В круговерті життя усе те втратилося, і вже у досить зрілому віці, вийшовши на пенсію, вона всерйоз повернулася до мистецтва витинанки. Ажурні паперові витвори майстрині давно вже стали окрасою музеїв і приватних колекцій, як в Україні, так і багатьох зарубіжних державах. Тема витинанок Марії Руденко – невичерпна. Про їхню роль у відродженні пропаганді цього унікального жанру декоративно-прикладного мистецтва в Україні детально розповідають чисельні матеріали, зібрані в музеї.

У вересні 1990 року І Міжнародний астрофізичний центр (США) офіційно зареєстрував нову малу планету за № 3818, ім'я якій «Горлиця». Названа так планета на честь Марії Авксентіїівни Руденко з села Слобода-Яришівська Могилів-Подільського району Вінницької області. Відкрила малу планету також добре знана читачам людина — кримський вчений Микола Степанович Черних, завдяки якому світ дізнався не лише про існування багатьох нових планет, а й про славних жінок України, чиїми іменами названо ті далекі зірки.изображение 029

Марія Авксентіївна померла в 2003 році. У 2005 році пройшло ІІІ Всеукраїнське свято народного мистецтва «Українська витинанка», присвячене 90-річчю від дня народження народної майстрині.

У селі Слободі-Яришівській та в нашому місті є пам'ятник М.Руденко, який створили скульптори Альошкіни. Відкрито його на могилі було в 2003 році. На пам'ятнику викарбувані слова: «Вірю, що не багатство, а золото людських душ врятує світ». Ці слова були життєвим кредо вчительки, збирачки фольклору, організатора і керівника народного ансамблю «Горлиця», майстрині витинанки, вишивальниці, сценариста заслуженого працівника культури України –Марії Авксентіївни Руденко.

Життя і творчість М.А.Руденко – яскравий приклад любові до народу, його культури, боротьби за відродження того, що складає її. Всебічно обдарована, вона впродовж всього життя несла свій талант людям. Чудові витвори майстрині-вишиванки, витинанки – бережуть пам’ять про неї навіть за межами України, славлять її ім’я, а в її імені – український народ.

3.2. Майстри «столиці витинанки»

Наше місто – Могилів-Подільський – називають «столицею витинанки». Зупинимось на творчості місцевих майстрів, з’ясуємо, як витинка прийшла у життя деяких з них.

Марія Гоцуляк вперше побачила витинанку, мабуть, тоді, коли лютневої днини прийняла на світ Божий повитуха баба Марія. Бо куди ж, як не у вікно, могло спрямувати свій погляд таке допитливе дитя, як я?.. А над тим вікном – пожовкла фіранка, витята моєю матінкою зі звичайної газети. Другий погляд був адресований печі, звідки пахло смачним бабусиним борщем. А на комині тієї печі – витяті з кольорового паперу півники й сонечко. Ото і був перший урок, який, на жаль, скоро забувся і відійшов у минувшину як пережиток післявоєнної бідності. Витяті фіранки згодом замінили білосніжні тюлі, а піч з часом зовсім розвалили, щоб хата побільшала.

І лише через десятки років, коли її, журналістку районної газети, зацікавив феномен Марії Руденко, вдруге причастилася диво-витинанкою. І як виявилося – на все життя.

З благословення і легкої руки Марії Авксентіївни стала її послідовницею. Вчилася сама і вчила всіх бажаючих, хто приходив у редакцію, а згодом – у новостворений Могилів-Подільськийй Будинок народної творчості, де вісім перших років була директором.

Марії Василівні випало бути не лише ученицею Марії Руденко, а й хранителькою її пісенних і мистецьких скарбів у якості директора музею етнографії і народного мистецтва її імені, котрий діє при Могилів-Подільському районному відділі культури.

Витинанки подільської майстрині – то опоетизоване, зведене до лаконічності символів віддзеркалення природи, краса людських стосунків, філософія предків, передана у циклі «Українські свята і обряди». Саме за цей цикл у 2004 році була удостоєна високої відзнаки – звання лауреата Всеукраїнської премії ім. І.Огієнка.

Колекція витинанок разом з іншими роботами закуплена музеєм «Писанка» м.Коломиї. Є вони також в інших музеях і приватних колекціях світу.

З давніх давен існує істина, що, аби знати народ, його душу, треба пізнати мистецтво цього народу. Однією з яскравих граней народного мистецтва є витинанка. Невибагливість матеріалу та нехитрість виконання дали можливість для її широкого розповсюдження. І якщо для писанок західна половина України є органічно ріднішою, то витинанка однаково насичує всі регіони.

Різноманітність стилів можна побачити у громадському музеї «Українська витинанка», що відкритий при Могилів-Подільському Будинку народної творчості, де зібрані зразки з різних регіонів України.

Пісня в папері... Мережане марево... Мелодія душі... Павутина, заплутана в росах... Так поетично називають витинанку ті, хто зрозумів її простоту і велич водночас.

Вперше з цим мистецтвом Оксана Василівна Городинська познайомилася в 1986 році, коли прийшла працювати до дитячої художньої студії «Палітра», яку створив і очолював заслужений працівник культури України М.Олійниченко. Зізнається, що витинанка не справила на неї великого враження. Тільки після знайомства з М.А Руденко зрозуміла, що не витинати не зможе. Важко згадати, скільки сотень витинанок пройшло через її серце і руки. Коли вперше винесла свої твори на суд серйозного глядача і першу витинанку купили поціновувачі з Німеччини, радості не було меж. Появилося натхнення і бажання працювати. І ось тепер, коли спливло майже два десятки літ після першої спроби зрозуміти і сприйняти мистецтво витинанки, Оксана Василівна щаслива, що є музей, хоч і невеличкий, з перспективою розвитку. Вона щиро радіє, що є всеукраїнські мистецькі форуми «Українська витинанка». Тішить себе тим, що це мистецтво знайоме дітям, що нам замовляють витинанки для оформлення сучасного інтер’єру.

Робота над витинанкою захопила її цілком. Долучається все: думки, руки, серце, пам’ять, знання. Колір, форма, зміст продумані до подробиць, немає нічого випадкового. Витинає вона настрій, емоції, почуття. О.Городинська є така, як її витинанка. Ні живопис, ні писанка, ні вишивка чи поезія не забирають в неї більшої віддачі. Всі ці види мистецтва рівноцінні для неї:

Оживають в папері троянди

І конвалії запашні,

Заплітаються рими в меандри

І звучать світанкові пісні.

Крізь кущі паперового гаю

Пробивається промінь рясний...

Витинаю, надіюсь, кохаю.

Я співаю про світ осяйний.

Роси в травах, цвіт калини, солов’ї, що розриваються від співу на світанку, сумні вітри на ярах, схід сонця понад Дністром – все це надихає Тетяну Мороховець, коли бере в руки папір і ножиці.

З мистецтвом витинанки вона вперше познайомилася тут, у Могилеві-Подільському, у Будинку народної творчості. Директор Оксана Городинська, майстриня на всі руки, послідовниця Марії Руденко, заохотила її до цього чародійства. Спочатку все це було схоже на вправи. Пристосовувала до роботи різні інструменти. Зупинилася на ножичках. Згодом паперове мереживо захопило її «з головою». Так стала учасницею II Всеукраїнського форуму витинанкарів у 2002 році. Бувало, що витинання виводило її з такого звичного для митців депресивного стану. Було й таке, що ні віршуванням, ні малюванням не можна передати те глибинне, що хвилює:

Синій морок в лузі на світанку,

Під ногами зачарована роса.

Я любитиму цю землю до останку

І благатиму за неї небеса!

На зорі цілющі трави назбирала,

За туманами зустріла таїну.

На рушник вишиваний ставала,

Долю виглядала осяйну.

Дитинство у бабусі Мотрини в селі Цекинівці Ямпільського району, під лісом, в хаті під солом’яною стріхою, вкритою оксамитовим мохом... Юність у Вижниці, серед Карпат, де навчалася в художньому училищі... «Мандри» з чоловіком-військовим по всьому світі... Все це теж переливається не тільки у вірші та картини, але й у візерунчасте диво витинанки.

Методист Будинку народної творчості щаслива тим, що двоє із трьох онуків, Сергій та Софійка, які приїздять на літо зі Львова, із захватом тнуть свої перші, по-дитячому безпосередні, але такі вже досить досконалі витинанки.

Дитяча художня школа в Могилеві-Подільському діє 19 років. За 5 років навчання діти опановують багато жанрів, але найулюбленішими незмінно залишаються уроки писанкарства і витинанкарства. Напевне, ці види народної творчості утримуються міцним генетичним кодом, який передається з покоління в покоління. Перші витинанки – сніжинки, які діти виконують до новорічних свят, надалі переростають у чудові аплікації з кольорового паперу, мозаїку, об’ємну паперову пластику і, звичайно, витинанку.

Витинанка є невід’ємною частиною рисунка як вивчення силуету, станкової та декоративної композиції.

Для Людмили Сорочинської особисто витинанка – це мелодія душі з індивідуальним штрих-кодом. Адже ті понад сто витинанок, які підготували до III Всеукраїнського форуму учні художньої школи під керівництвом викладачів Інни Лабун, Юрія Кафарського та керівника дитячої зразкової студії «Дивосвіт» Лариси Власової, різняться технікою виконання, що виразно підкреслює особистість бачення юного виконавця. Можна з гордістю сказати, що росте гідна зміна продовжувачів справи незабутньої Марії Руденко.ВИСНОВКИ

Існує в світі відомий, але неосяжний термін «мистецтво». Творити прекрасне може кожен. Головне – зрозуміти і впевнено йти до поставленої мети. Тільки завдяки мистецтву ми можемо передати, як і в пісні, свої найкращі почуття, залишивши особистий, неповторний відбиток в його історії.

Творчість народу – його духовне багатство. Дуже важливо зберегти його, не розтратити. Не одним хлібом живемо, живемо відчуттям краси – без неї життя наше убоге. А вона, краса, у всьому: в природі, в людині, в плодах праці. Треба лише вміти бачити її і відчувати.

Для власного духовного збагачення варто цікавитись творчістю видатних митців, особливо наших земляків, адже у їх творіннях відчувається слід батьківського роду від діда до прадіда, їх традиції та звичаї, які потрібно примножувати.

Багате Поділля народними митцями, майстрами слова, живопису, вишивки і навіть такого рідкісного – мистецтва витинанки. Тільки ж не всі знають про них, не всі цінують їхню працю.

Сьогодні занепадають моральні і духовні цінності, втрачена любов і повага в державі та родині, забута славетна історія минулих років, не приділяється належна увага розвитку мистецтва… Молоде покоління просто не розуміє того, що без минулого – не буде майбутнього. Наш обов’язок – шанувати, берегти і пам’ятати історію рідного краю, вивчати розвиток мистецтва на його теренах. Тільки усвідомлення того, що ми є творцями новітньої історії, дасть нам наснагу до створення кращого майбутнього. Пишаймося собою, своїм родом, своїм ім’ям, бо для кожної людини вони мають бути дорожчими за їхнє життя! 

Хочеться вірити, що кожен, хто ознайомиться з матеріали творчої роботи, відкриє для себе скарб душі наших подолян, освятиться його мораллю, енергією, справжніми життєвими цінностями та мистецтвом, до нього прийде мить натхнення, мить творчості.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ


  1. Антонович Є.А., Захарчук-Чугай Р.В., Станкевич М.Є. Декоративно-прикладне мистецтво. – Львів, 1993. – 272с.

  2. Журнал «Світлиця» №2, 2011.

  3. Збірник «Подільське Гроно Калинове». – Вінниця, 1999.

  4. Народні майстри Вінниччини: довідник / укладачі: Т.О.Цвігун, Н.А.Сентемон, Т.Г.Гец. – Вінниця, 2009. – 120с.

  5. Матеріали з фондів Могилів-Подільського музею етнографії та народного мистецтва ім.М.А.Руденко.

  6. Матеріали з фондів Могилів-Подільського Будинку народної творчості.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Методичні рекомендації щодо порядку проведення культурно-мистецьких...
Методичні рекомендації) визначається процедура формування та документального оформлення проведення культурно-мистецьких заходів,...

Уроку: тематичний, декоративно-ужиткове мистецтво, художня кераміка
Л.І. Левицького; викликати в учнів бажання якомога більше дізнатися про культурно-нацональні традиції; розширити кругозір учнів;...

Програма Подорож Кольоровими кварталами. Екскурсії Містечком майстрів....
Країну майстрів та навчитися різних корисних умінь. Нелегко знайти всі частини завдання та ще й виконати його! А ви, дорослі, бажаєте...

Методичні рекомендації для працівників днз
Виховання культурно-гігієнічних навичок у дітей дошкільного віку під час харчування

Тематичне заняття
...

Імені михайла бойчука
«Дизайн», 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація».Інститут такожздійснює науково-дослідницьку, культурно-виховну,...

В сеукраїнська культурно-освітня асоціація гуманної педагогіки
«О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно предотвращения и противодействия дискриминации в Украине»...

Програма «Гість у дім радість з ним»
Мета: продовжувати вчити дітей гостинності; формувати уміння І навички сервірувати десертний стіл; продовжувати формувати культурно...

Статут
Ка організація "житомирська спілка волинських чехів" (надалі – "Громадська організація") є добровільним громадським об'єднанням,...

Затверджено
Ка організація "житомирська спілка волинських чехів" (надалі – "Громадська організація") є добровільним громадським об'єднанням,...

Урок №19. 4 клас тема. Знайомство з музикою білоруського народу
Орієнтовний зміст. Визначити спільну основу українського фольклору з фольклором інших слов’янських народів насамперед українського,...

Рішення щодо відзначення Дня Європи в Європейському Союзі було прийнято...
День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях...

Твір-опис приміщення в художньому стилі
Словлювання; розвивати культуру усного та писемного мовлення школярів, спостережливість, увагу; познайомити учнів з життям наших...

Рішення щодо відзначення 9 травня Дня Європи в Європейському Союзі...
День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях...

Сценарій агітбригади "паросток"
Земля – колиска розуму, але не можна жити в колисці. Більше того, Земля лише одна з планет, де можливе життя. Вихід у Космос – матеріальна...

Програма 12 річної освіти включає в себе курс „Художня культура”...
Курс „Художня культура” не лише сприяє художньо-естетичному розвитку учнів та вчить їх бути компетентними в різних сферах мистецтва,...

Чудернацька витинанка. Народне мистецтво витинанки. Колективне виготовлення...
Звивати вміння працювати в техніці паперопластики. Повторити правила безпечної роботи з ножицями та клеєм, прийоми роботи з ножицями....

Конспект занять з витинанки. Тема: симетричне вирізування. Виготовлення...
Мета: закріпити поняття про симетрію, вдосконалити вміння вихованців у симетричному вирізуванні. Ознайомити з прийомами складання...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
blanki-ua.com.ua


Головна сторінка

Бланки резюме
Бланк довіреності
Бланк заяв
Заява зразок
Договір розірвання
Зразок позовної заяви
Заява на паспорт