Пошук по сайту

Головна сторінка   Бланки   Договори   Заповнення бланків   

Зміни до іпотеки. Дії нотаріуса в спецрозділі Державного реєстру прав на нерухоме майно в разі, коли право власності на майно в дррп не зареєстровано, розділ на нерухоме майно не відкритий. Перенесення записів

Зміни до іпотеки. Дії нотаріуса в спецрозділі Державного реєстру прав на нерухоме майно в разі, коли право власності на майно в дррп не зареєстровано, розділ на нерухоме майно не відкритий. Перенесення записів

Марина Єлькіна,

приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу

Зміни до іпотеки. Дії нотаріуса в спецрозділі Державного реєстру прав на нерухоме майно в разі, коли право власності на майно в ДРРП не зареєстровано, розділ на нерухоме майно не відкритий. Перенесення записів

Внесення змін до іпотечного договору сьогодні є поширеною нотаріальною дією. При посвідченні додаткового договору або договору про внесення змін до іпотечного договору, в разі коли зміни стосуються суттєвих умов договору, виникає питання щодо внесення інформації про такі зміни до Державного реєстру прав. Адже не завжди майно, право на яке обтяжено іпотекою, вже зареєстроване в Державному реєстрі прав та їх обтяжень та на нього відкритий відповідний розділ в реєстрі прав. В такому випадку перед нотаріуcом постає завдання: перенести запис про іпотеку з реєстрів до 2013 року до Державного реєстру прав та внести відповідні зміни до запису про обтяження майна іпотекою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1141 «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» (далі — Порядок) врегульований, зокрема, порядок внесення записів, внесення змін до записів Державного реєстру прав, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі — державна реєстрація прав), скасування записів Державного реєстру прав.

Відповідно до вказаного Порядку державний реєстратор під час розгляду заяви здійснює пошук у Державному реєстрі прав відомостей про іпотеку та суб’єкта цього права; обтяження прав на нерухоме майно та суб’єкта цих прав. На підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державний реєстратор відкриває розділ Державного реєстру прав та вносить записи до Державного реєстру прав.

У випадках, установлених законодавством, державний реєстратор на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вносить записи до спеціального розділу Державного реєстру прав (п. 16 Порядку).

Порядком встановлено, що у разі проведення державної реєстрації виникнення іншого речового права на нерухоме майно, відмінного від права власності, до спеціального розділу Державного реєстру прав вносяться відомості, передбачені пунктами 20, 22 і 23 Порядку; у разі проведення державної реєстрації виникнення обтяжень речових прав на нерухоме майно до спеціального розділу Державного реєстру прав вносяться відомості, передбачені пунктами 20 і 24 Порядку; у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна до спеціального розділу Державного реєстру прав вносяться відповідні відомості, перелічені в п. 28 Порядку (пункти 26, 27, 28 Порядку).

«У випадках, передбачених законодавством, державний реєстратор вносить до записів Державного реєстру прав відомості про перенесення записів про нерухоме майно, про право власності та суб’єкта цього права, про інші речові права та суб’єкта цих прав, про обтяження прав на нерухоме майно та суб’єкта цих прав із розділів, які закриваються, або спеціального розділу Державного реєстру прав, інформаційних систем, у яких до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства здійснювалася державна реєстрація прав (далі — інформаційна система).

Під час перенесення записів із розділів або спеціального розділу Державного реєстру прав державний реєстратор вносить такі відомості: номер запису, що переноситься; дата та час перенесення запису.

Під час перенесення записів з інформаційних систем державний реєстратор вносить такі відомості: назва відповідної інформаційної системи; реєстраційний номер, дата і час реєстрації запису у відповідній інформаційній системі; дата та час перенесення запису.

Під час перенесення записів дата та час державної реєстрації таких речових прав на нерухоме майно, їх обтяжень відповідає даті та часу їх державної реєстрації у відповідних розділах / інформаційних системах і залишається незмінною» (п. 29 Порядку).

В навчально-методичному посібнику Реєстраційної служби «Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» детально розглянуто питання особливості внесення даних про іпотеки, майнових прав на нерухомість, будівництво якої не завершене, обтяжень речових прав на нерухоме майно, право власності на яке не зареєстроване у Державному реєстрі прав.

Порядок перенесення записів, проведення змін, реєстрації іпотеки в спецрозділі достатньо повно розглянутий в Інструкції нотаріуса — державного реєстратора (Державний реєстр речових прав на нерухоме майно) (далі — Інструкція).

«8.3 Перенесення запису про інше речове право з Реєстру прав власності на нерухоме майно

Для введення даних про інше речове право до обраного розділу шляхом перенесення даних з Реєстру прав власності на нерухоме майно необхідно у навігаційному дереві вибрати Інше речове право → Додаткова інформація. Відобразиться форма пошуку та перенесення даних, зареєстрованих до набрання чинності закону.

Послідовність дій пошуку та перенесення даних, зареєстрованих до набрання чинності закону, описана у п. 4.3.2 Інструкції.

Після перенесення даних здійснюється заповнення полів форми реєстрації іншого речового права згідно обраного запису про інше речове право з Реєстру прав власності на нерухоме майно».

У п. 9 Інструкції встановлений перелік щодо проведення державної реєстрації та обліку іпотек, реєстрації прийнятих рішень щодо зміни, припинення, скасування записів про іпотеки, в тому числі щодо реєстрації іпотеки в спеціальному розділі; реєстрації іпотеки до обраного розділу; перенесення запису про іпотеку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; реєстрації змін запису про іпотеку; реєстрації виправлення запису про іпотеку; погашення запису про іпотеку; припинення іпотеки; скасування державної реєстрації запису про іпотеку; видалення помилкового запису про іпотеку; формування витягу в процедурі реєстрації іпотеки.

При роботі з іпотеками можливе виконання таких дій: пошук іпотек; перегляд запису про іпотеку; перегляд операцій запису про іпотеку; скасування реєстраційної дії; відміна помилкової операції іпотеки.

Питання реєстрації іпотеки в спеціальному розділі розглянуто в п. 9.1 Інструкції, де запропонований алгоритм для реєстрації запису про іпотеку в спеціальному розділі.

1. Вибрати пункт головного меню Спецрозділ Реєстрація іпотек — вкладка Іпотека.

2. На вкладці Іпотека у навігаційному дереві вибрати Реєстрація та вказати дані — підставу виконання операції (п. 4.1.1 Інструкції).

3. Вказати дані про іпотеку вручну (п. 9.1.1 Інструкції) або перенести дані про іпотеку з Державного реєстру іпотек (п. 9.3).

Натиснути кнопку [Прийняти].

4. Задовольнити заяву.


Як вбачається, у всіх запропонованих алгоритмах дій щодо зміни іпотеки (як в Інструкції, так і в навчально-методичному посібнику Реєстраційної служби) йдеться тільки про дії у відкритому розділі на нерухоме майно. Так, підкреслюючи те, що операція «Реєстрація зміни іпотеки» призначена для введення та збереження у програмі змін до запису про іпотеку в разі наявності відповідних юридичних підстав, Інструкція додає, що «внесення змін до запису про іпотеку доступне, якщо іпотека має стан «зареєстровано», відповідний розділ має стан «відкрито», об’єкт нерухомого майна має стан «зареєстровано» та для іпотеки відсутні заставна / дублікат заставної у стані «зареєстровано».

За таких умов все просто і зрозуміло. У відкритому розділі алгоритм реєстрації зміни запису про іпотеку запропонований Інструкцією.

1. Відкрити для перегляду запис про іпотеку (за номером реєстрації).

2. На вкладці Іпотека № у списку операцій вибрати Реєстрація зміни іпотеки (відобразиться форма «Реєстрація змін»).

3. На формі «Реєстрація змін» вказати дані — підставу виконання операції.

4. Змінити дані про іпотеку. Під час виконання операції раніше зареєстровані дані про іпотеку можна змінити в доступних для цього полях. Всі інші поля будуть заблоковані. Для редагування даних на деяких формах необхідно натиснути кнопку [Змінити]. Поля будуть розблоковані.

Для вилучення даних необхідно натиснути кнопку [Вилучити] або [Видалити].

Натиснути кнопку [Прийняти].

В результаті виконання операції «Реєстрація зміни іпотеки» відобразиться повідомлення про збереження внесених змін до запису.

5. Реєстрація задоволення заяви.


Проблема в тому, що у випадках, коли в Державному реєстрі прав розділ на нерухоме майно не відкритий, зміни до іпотеки можуть бути внесені тільки до спеціального розділу. На відміну від державного реєстратора, нотаріус не може відкривати розділ на нерухомість без вчинення нотаріальної дії саме з цим нерухомим майном.

Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 за № 868, пунктом 2 встановлює, що державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі — Державний реєстр прав) проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб’єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно (далі — нотаріус).

Нотаріус, яким вчинено нотаріальну дію з нерухомим майном, проводить державну реєстрацію прав, набутих виключно у результаті вчинення такої дії. Відмовити у вчиненні нотаріальної дії в зв’язку з тим, що на нерухоме майно, що знаходиться в іпотеці, не відкритий розділ в ДРРП, нотаріус підстав не має.

Вважаю, що приклад алгоритму, наведений Інструкцією, можна хоча б частково використовувати при проведенні роботи в спецрозділі. Тому дії нотаріуса можуть бути такими: якщо в спецрозділі іпотека не перенесена, то ми робимо це самостійно, або ж якщо в спецрозділі інформація про іпотеку вже перенесена, то шукаємо запис про іпотеку та працюємо з ним.

Ще на початку роботи з Державним реєстром прав колегами було створено низку алгоритмів, які жваво обговорювались та пропонувались для використання на сторінках форуму «Юридичного радника». Тому, не змінюючи форми, посилаюсь на цитату колеги, який запропонував стислий порядок перенесення даних про іпотеку до спецрозділу.

«Через вкладку «Спецрозділ» ми ніби вчиняємо реєстрацію обтяження. Але по дереву одразу рушаємо в «Додаткову інформацію» і там ставимо «V»

— внести номер обтяження — підтягнути — повертаємось в старий реєстр, там погашаємо запис і у вкладці «Спецрозділ» натискаємо «Прийняти».

Ця дія потребує № заяви і № рішення».


Таким чином, після перенесення запису про іпотеку до спеціального розділу ми маємо внести саме зміни в запис про іпотеку. Для цього пропоную такий алгоритм дій в Державному реєстрі прав:

АЛГОРИТМ 1

1. Заява про внесення змін до Державного реєстру прав, рис. 1–2

2.Рішення про внесення змін до запису, рис. 3–5.

3. Реєстрація змін до іпотеки, рис. 6–10.

4. Витяг в процедурі реєстрації, рис. 11–16.

5. Задовольнити заяву.


1. Реєструємо заяву: «Заява про внесення змін до Державного реєстру прав» (рис. 1–2).

Вносимо дані про додатковий кредитний договір, номер зареєстрованого права (№ іпотеки з реєстрів до 2013 року), інформацію про зміни і т. д.Рис. 1

Вносимо в «Додаткові відомості» стислий зміст змін, які ми реєструємо: «про зміну строку кредитування з 01.07.2014 року до 01.07.2024 року».Рис. 2

2. Приймаємо та формуємо рішення про внесення змін до запису (рис. 3, 4, 5).Рис. 3

РІШЕННЯ

про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно

№ 386610 07 квiтня 2014 року

Я, державний реєстратор прав на нерухоме майно, приватний нотаріус ХХХХХ ХХХ ХХХ, Одеський міський нотаріальний округ, Одеська обл., розглянув заяву про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, прийняту 07.04.2014 16:10:00 за реєстраційним номером 218067, яку подав БАНК «НАДРА», що діє на підставі ____________________, податковий номер/серія, номер паспорта 78965412; Петренко Василь Кратович, що діє на підставі ____________________, податковий номер/серія, номер паспорта 1111111111, для внесення змін до запису про іпотеку за номером 184862 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об’єкт нерухомого майна з реєстраційним номером ____________________ /спеціального розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та постановив змінити строк кредитування з 01.07.2014 року до 01.07.2024 року. Ураховуючи викладене, керуючись пунктом 38 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1141,

ВИРІШИВ:

Внести зміни до запису про іпотеку за номером 184862 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об’єкт нерухомого майна з реєстраційним номером ____________________ /спеціального розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно може бути оскаржено відповідно до законодавства.

Державний реєстратор прав на нерухоме майно ____________________ (Єлькіна М.О.)

Рис. 4Рис. 5

3. Реєстрація зміни іпотеки (рис. 6–10).

Повертаємось в нашу іпотеку, в спецрозділі вибираємо «Реєстрація зміни іпотеки».Рис. 6

Відкриваємо «Зобов’язання».Рис. 7

ЗВЕРХУ натискаємо «ЗМІНИТИ» (дата, сума, документ, підстава), вносимо туди все, що потрібно (рис. 8).Рис. 8

Після того, як відкрились (розблокувались) вікна для реєстрації змін, ці вікна стають активними (тобто вільними для проведення змін): змінюємо на потрібні відповідні реквізити (дата, сума, документ, підстава; вносимо все, що потрібно). Для вилучення даних необхідно натиснути кнопку [Вилучити] або [Видалити] (відповідно до алгоритму з Інструкції).Рис. 9

В «Додаткові відомості» можна додати інформацію щодо підстави для таких змін: «відповідно до додаткового договору № 8/12/1 від 07.04.2014 року у кредитному договорі 8/12 від 31.03.2010 року змінений строк кредитування з 01.07.2014 року до 01.07.2024 року».

ПРИЙНЯТИРис. 10

Інформацію для Іпотеки з номером 184862 збережено

Перейти до заяви з номером 218067 для реєстрації задоволення?

4. Витяг у процедурі реєстрації (рис. 11–16).

У витязі ставимо галочку напроти позначки «Деталізована інформація»

Зміни: ставимо галочку (V) у віконці «зміни».

РЕМАРКА: при формуванні витягу реєстр видає попередження про те, що витяг формується не за належною заявою. Але це попередження не заважає ані збереженню відповідних змін в реєстрі, ані формуванню відповідного витягу з відповідними змінами. Крім всього іншого, такий витяг при формуванні надає чітку інформацію щодо проведених змін та їх підстав.Рис. 11

Формуємо витяг:Рис. 12Рис. 13Рис. 14Рис. 15Рис. 16

5. Задовольнити заяву.

Відповідно до п. 29 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою КМУ за № 1141 від 26.10.2011 (далі — Порядок № 1141), у випадках, передбачених законодавством, державний реєстратор вносить до записів Державного реєстру прав відомості про перенесення записів про нерухоме майно, про право власності та суб’єкта цього права, про інші речові права та суб’єкта цих прав, про обтяження прав на нерухоме майно та суб’єкта цих прав із розділів, які закриваються, або спеціального розділу Державного реєстру прав, інформаційних систем, у яких до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства здійснювалася державна реєстрація прав.

Під час перенесення записів із розділів або спеціального розділу Державного реєстру прав державний реєстратор вносить відповідні відомості, перелік яких вказаний в Порядку № 1141.

Чимало колег при роботі в ДРРП при перенесенні записів забувають вчиняти таку операцію, як «Погашення запису», який ними перенесено. Такий запис, якщо він залишається непогашеним, заважає колегам при подальшій роботі з нерухомим майном. Адже інформація про обтяження майна іпотекою (забороною тощо) і далі залишається в системі, а при отриманні відповідних витягів (про наявність прав та їх обтяжень) витяг формується з записом про таку непогашену іпотеку. Тому пропоную нам усім діяти відповідно до п. 30 Порядку № 1141:«Після перенесення запису з розділу або із спеціального розділу Державного реєстру прав до розділу Державного реєстру прав державний реєстратор робить у відповідному записі у розділі або спеціальному розділі Державного реєстру прав відмітку про погашення запису».

При роботі в ДРРП, яка пов’язана з перенесенням записів, важливо звернути увагу на те, що п. 22 постанови КМУ від 17.10.2013 № 868 «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» встановлено: «Державний реєстратор на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав вносить записи до Державного реєстру прав.

Під час проведення у випадках, передбачених законодавством, державної реєстрації права власності на об’єкт нерухомого майна, щодо якого у спеціальному розділі Державного реєстру прав, Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек та Державному реєстрі обтяжень рухомого майна містяться записи про іпотеку, обтяження речових прав, державний реєстратор переносить їх до відповідного розділу Державного реєстру прав, відкритого на такий об’єкт нерухомого майна.

Орган державної реєстрації прав, нотаріус у строк, що не перевищує трьох робочих днів з моменту перенесення записів із спеціального розділу Державного реєстру прав, надсилає повідомлення про перенесення записів органові державної реєстрації прав, нотаріусові, яким проведено відповідну державну реєстрацію прав у спеціальному розділі».

MEH № 3 2014 г. - -

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Затверджено наказ Городенківського районного управління юстиції Івано-Франківської області
Послуга: внесення змін до записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв’язку з допущенням технічної помилки не...

Мін’юст затвердив порядок ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно
Міністерство юстиції внесло зміни до Тимчасового порядку ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно в редакції від 28 січня...

Наказ
Відповідно до пунктів 6, 7 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, пунктів 8, 9 Порядку надання витягів...

Приклади заповнення уточнюючих Декларацій з податку на нерухоме майно,...
Підприємство здійснює господарську діяльність у сфері надання в оренду й експлуатацiю власного нерухомого майна (код вед 68. 20),...

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо...
З питань у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»
Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно...

Міністерством юстиції винесено на громадське обговорення зміни до...
За словами Міністра юстиції Олександра Лавриновича, проект розроблено Міністерством юстиції за власною ініціативою з метою вдосконалення...

Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень
Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Кабінет Міністрів...

Дублікат. Видача дубліката документа про право власності на нерухоме...
Точки зору дублікат — документ, ідентичний похідному, що має такі самі юридичні наслідки, як І оригінал. Фактично видача дубліката...

Методичні рекомендації щодо заповнення податкової декларації з податку...
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок) є однією із складових податку на майно та належить до...

Нотаріус визначається спеціальним суб’єктом, на якого покладаються...
Нотаріус як спеціальний суб'єкт на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно

Наказ
...

Виявлені розбіжності у розрахунку податку на нерухомість підлягають виправленню
Розрахунок здійснюється на підставі відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно

Мін’юст виносить на обговорення проект змін до Тимчасового положення...
Повідомлення про оприлюднення проекта наказу Міністерства юстиції “Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 07....

Методичні рекомендації розроблені з метою належного виконання нотаріусами...
Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та напрацювання єдиної практики щодо формування...

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в 2016 році
Гу дфс у Харківській області звертає увагу на деякі зміни та доповнення в обчисленні податку на нерухоме майно, відмінне від земельної...

Найменування суб’єкта надання адміністративної послуги та центру надання адміністративних послуг
Послуга: державна реєстрація іншого речового права на нерухоме майно, обтяження права на нерухоме майно

Методичні рекомендації щодо передачі нотаріусами реєстраційних справ,...
Порядку формування та зберігання реєстраційних справ (відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав...База даних захищена авторським правом © 2020
звернутися до адміністрації
blanki-ua.com.ua


Головна сторінка

Бланки резюме
Бланк довіреності
Бланк заяв
Заява зразок
Договір розірвання
Зразок позовної заяви
Заява на паспорт