Пошук по сайту

Головна сторінка   Бланки   Договори   Заповнення бланків   

Нотаріус, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового

Нотаріус, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового

Сторінка1/4
  1   2   3   4
Володимир Марченко,

нотаріус, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань при Міністерстві юстиції України

Податковий кодекс України — експрес­аналіз

1. Нотаріуса нарешті офіційно на рівні норм Податкового кодексу України визнано не податковим агентом, за виключенням тих випадків, коли він особисто виплачує дохід за цивільно-правовими договорами або за трудовим договором виплачує заробітну плату.

2. Юридична особа з 01.01.2011 р. не є податковим агентом щодо виплат доходу нотаріусу в разі надання ним копії свідоцтва про взяття його на податковий облік як фізичної особи, яка проводить незалежну професійну діяльність.

Відповідно до пояснень, наданих в додатку до наказу ДПС від 22.12.2010 р. № 979 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України» та розміщеного на сайті ДПА України прес-релізу від 12.01.2011 р. за матеріалами Управління реєстрації та обліку платників податків, Довідка про взяття на облік за ф. №4-ОПП визнається Свідоцтвом про реєстрацію в органі податкової служби на виконання вимог ст. 65 та ст. 178 Податкового кодексу України.

Прес-реліз ДПА України за матеріалами Управління реєстрації та обліку платників податків від 12 січня 2011 року (витяг)

Також Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим цим наказом, встановлено, що за зверненням приватного нотаріуса в органі державної податкової служби за основним місцем обліку приватному нотаріусу може бути замінена довідка про взяття на облік за ф. № 4-ОПП із зазначенням виду професійної діяльності «приватний нотаріус».

Зобов’язання отримувати нову довідку 4-ОПП немає, але за бажанням нотаріуса можливо це зробити.

3.

Стаття 178. Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність

178.1. Особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов’язані стати на облік в органах державної податкової служби за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати свідоцтво про таку реєстрацію згідно із статтею 65 цього Кодексу.

178.2. Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.

178.3. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом i документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
У разі неотримання свідоцтва особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

178.4. Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.

Іноземці та особи без громадянства, які стали на облік в органах державної податкової служби як самозайняті особи, є резидентами, і у річній податковій декларації поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності мають зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

<…>

А. Змінено вимоги до основного місця реєстрації нотаріальної діяльності, раніше вимагалося за офісом, а зараз — за місцем постійного проживання.

У випадку, коли місце постійного проживання нотаріуса не співпадає з місцем розташування його офісу, то згідно з вимогами Податкового кодексу України утворюється «основна» реєстрація за місцем постійного проживання і «неосновна» — за місцем розташування офісу.

Увага! Нотаріусам, які до 2011 року були зареєстровані за місцем розташування офісу, не потрібно «бігти» робити перереєстрацію за місцем постійного проживання, податкова це зробить «автоматично».

Прес-реліз ДПА України за матеріалами Управління реєстрації та обліку платників податків від 12 січня 2011 року (витяг)

Необхідність проведення таких процедур врахована у виданому відповідно до положень Податкового кодексу України наказі ДПА України «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України та набирає чинності з моменту опублікування. Зазначеним наказом встановлено, що після набрання ним чинності органами державної податкової служби проводиться зміна основного та неосновного місця обліку приватних нотаріусів без подання ними будь-яких заяв в установленому порядку.
Наказ від 22.12.2010 р. № 979 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України» (витяг)

3.2. Після набрання чинності цим наказом у зв’язку із змінами у законодавстві щодо визначення основного місця обліку приватних нотаріусів органами державної податкової служби проводиться зміна основного та неосновного місця обліку приватних нотаріусів без подання ними будь-яких заяв у порядку, встановленому розділом Х, з урахуванням положень підпункту 6.10.1 пункту 6.10 розділу VI та пункту 7.5 розділу VIІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого пунктом 1 цього наказу.

Б. Варто звернути увагу, що приватний нотаріус має статус особи незалежної професійної діяльності за умови, що він не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більше як чотирьох фізичних осіб (п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПК).

Звичайно, що тут ідеться про обмеження щодо кількості найманих осіб на підставі трудового договору, і це обмеження не стосується цивільно-правових договорів.

Податковий кодекс України в принципі не забороняє нотаріусу мати більше чотирьох найманих осіб, але в цьому випадку нотаріус не матиме статусу особи незалежної професійної діяльності і відповідно не матиме права на документально підтверджені витрати.

4. Остаточний розрахунок за звітний податковий рік здійснюється нотаріусом самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації (п. 178.7 ст. 178 ПК).

За правилами Податкового кодексу України термін подання декларації збільшено до 1 травня, а за підсумками 2010 року цей термін продовжено до 3 травня 2011 року.

Визначення чистого оподаткованого доходу нотаріуса

ДоходиВитрати


=

Чистий оподатковуваний дохід

Х

Ставка податку 15% (п. 167.1 ст. 167)ПОДАТОК

Ставка податку (ст. 167)

Вид доходу

Ставка

Заробітна плата (інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати і винагороди), які виплачуються (надаються) платнику у зв’язку з відносинами трудового найму.

15%

Доходи, отримані на умовах цивільно-правового договору

15%

Доходи від виграшу у державну та недержавну грошову лотерею

15%

Інші доходи

15%

Грошові виграші у спортивних змаганнях (крім винагород чемпіонам України, призерам спортивних змагань міжнародного рівня, у тому числі спортсменам-інвалідам)

15%

Інвестиційний дохід, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, відповідно до закону

5%

Доходи за іпотечним сертифікатом участі, іпотечним сертифікатом з фіксованою дохідністю

5%

Доходи за сертифікатом фонду операцій з нерухомістю та доходи, отримані платником податку внаслідок викупу (погашення) управителем сертифікатів фонду операцій з нерухомістю в порядку, визначеному в проспекті емісії сертифікатів, у разі, якщо проспект емісії не передбачає вихід з фонду операцій з нерухомістю до закінчення строку, на який був створений такий фонд

5%

Доходи, які виплачуються фондом фінансування будівництва

5%

Доходи учасника фонду банківського управління

5%

Доходи у вигляді дивідендів

5%

Виграш чи приз (крім у державній та недержавній грошовій лотереї) на користь резидентів або нерезидентів

30%

Заробітна плата шахтарів-працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди

10%

Заробітна плата працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день та 50% і більше робочого часу на рік

10%

Заробітна плата працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань), у тому числі Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, у вугільній промисловості — за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України

10%

Дохід платників податків, який у звітному податковому місяці перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового періоду, суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою визначеною абз. 1 п. 167.1 ст. 167

17%

Звертає на себе увагу умова застосування ставки податку в розмірі 17%.

Якщо податкова буде об’єктивно її застосовувати, то з урахуванням того, що ми звітуємо тільки один раз на рік, і податкова декларація у нас річна (відповідно ми не маємо місячних доходів), то до нас ставка у 17% не підлягає застосуванню.

5. За підсумками 2010 року нотаріус, як і раніше, дорівняний до звичайної фізичної особи
і відповідно встановленого порядку перевірок не має.

За Податковим кодексом це питання зазнало змін, і тепер є можливість у податкової здійснювати перевірки, але питання порядку їх здійснення потребує додаткового вивчення.

Також потрібно відзначити, що перевірки можливі будуть тільки за підсумками 2011 року, і ця можливість з’явиться виключно після отримання податкових декларацій за підсумками 2011 року в 2012 році.

6. Податківці вже зараз роблять спробу констатувати, що визначення наших витрат як «документально підтверджені витрати, необхідні для провадження певного виду незалежної професійної діяльності» є, на їх думку, не зовсім вдалим. І роблять спробу довести це просте і зрозуміле визначення до абсурду, вказуючи, що на сьогодні є нотаріуси, які ставлять питання на зразок: чи можна віднести на витрати собаку?

На їх думку, це визначення потрібно або змінити, або врегулювати його відповідним шляхом через роз’яснення Міністерства юстиції України, але діюча частина статті Податкового кодексу є надзвичайно зрозумілою і не надає нікому жодних повноважень щодо роз’яснення вказаного визначення витрат фізичної особи, яка проводить незалежну професійну діяльність
(п. 178.3 ст. 178 ПК).

7. Як і раніше, сплату авансових платежів за діючим Податковим кодексом України для нотаріусів не передбачено, але ніхто не обмежує конкретного нотаріуса за його бажанням (враховуючи особисту специфіку) робити необмежену кількість, нерегламентовану до конкретних дат, авансових платежів.

8. Для нотаріусів за підсумками 2010 року є актуальним отримання кредиту або виїзд до країни, де має значення розмір задекларованих доходів, на думку податкової, є доцільним до податкової декларації включити доходи, отримані від юридичних осіб.

У цьому випадку потрібно буде вказувати оподаткований дохід у два окремих рядки, у першому — від юридичної особи, у другому — від фізичної особи.

Напроти доходу отриманого від юридичної особи як довідкову інформацію потрібно буде вказати про утримання з Вас 15% податку.

У разі відсутності в податкової будь-якої інформації про сплату від податкового агента — юридичної особи для нотаріуса не має жодних наслідків, проблема утримання такого податку є проблемою податкової.

Також є припустимим подання декларації з так званим нульовим підсумком. Така ситуація є можливою, коли нотаріус працює переважно з юридичними особами, а витрати можливо списати виключно з доходу, отриманого від фізичних осіб, і податкові не мають права на відмову.

Приклад

Валовий дохід нотаріуса

Витрати

Чистий дохід

Сплачений податок з доходу фізичної особи

Юридична особа 150 000 грн.22 500 грн.

Фізична особа 50 000 грн.

100 000 грн.

0 грн.  1   2   3   4

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Нотаріус, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія...
«Мала енциклопедія нотаріуса», член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних...

Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор...
Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії...

Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор...
Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії...

Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор...
Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії...

Мобілізація: що нового для нотаріуса?
Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії...

Закон №3609
«Мала енциклопедія нотаріуса», член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних...

Закон №2464
Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії...

Закон №2464
Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії...

Інструкція №1395
Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії...

Закон №2464
Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії...

Володимир Марченко
Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії...

Науково-практичний журнал «Мала енциклопедія нотаріуса»
Марченко Володимир Миколайович, (приватний нотаріус, шеф-редактор Науково-практичного журналу ”Мала енциклопедія нотаріуса”, Президент...

Звіт до Пенсійного фонду
Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії...

Звітність з податку на доходи фізичних осіб
«Мала енциклопедія нотаріуса», член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних...

Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, член...
Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань...

Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, член...
Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань...

Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, член...
Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань...

У звітуванні про податок на доходи, отримані від здійснення нотаріальної діяльності
Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії...База даних захищена авторським правом © 2020
звернутися до адміністрації
blanki-ua.com.ua


Головна сторінка

Бланки резюме
Бланк довіреності
Бланк заяв
Заява зразок
Договір розірвання
Зразок позовної заяви
Заява на паспорт