Пошук по сайту

Головна сторінка   Бланки   Договори   Заповнення бланків   

Керівник юридичного відділу

Керівник юридичного відділу

Андрій ЄЩЕНКО

керівник юридичного відділу

юридично-видавничого

приватного підприємства „Страйд”

Подружжя має двох неповнолітніх дітей та майно, яке набуте за час перебування у шлюбі. Нерухоме майно та транспортний засіб у разі розірвання шлюбу вони бажають продати і розподілити отримані гроші порівну.

Якими договорами краще оформити правовідносини на випадок розірвання шлюбу, щоб врегулювати аліменти на утримання дітей і порядок розподілу майна?

Сімейний кодекс України (далі – СК України) надає широкі межі укладання договорів дружиною та чоловіком. Так, ст. 7 та ст. 9 СК України закріплюють положення, що подружжя, батьки дитини, батьки і діти можуть врегулювати відносини за домовленістю (договором). Це положення доповнюється ст. 64 СК України, згідно з якою дружина та чоловік мають право на укладення між собою усіх договорів, які не заборонені законом, як щодо майна, що є їхньою особистою приватною власністю, так і щодо майна, яке є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Серед таких договорів СК України запропоновано шлюбний договір (ст. 92-103), договір про порядок користування майном (ст. 66), договір про поділ (виділ) майна (ст. 69), договір подружжя про надання утримання (ст. 78), договір між батьками про сплату аліментів на дитину (ст. 189) та інші. Але у кожному випадку необхідно обирати договір, який більше підходить для регулювання конкретних правовідносин, іноді це можуть бути навіть декілька договорів.

Чоловік та дружина можуть врегулювати майнові відносини шлюбним договором, а порядок сплати аліментів на утримання дитини встановити у договорі про сплату аліментів на дитину. Але СК України не містить заборони зазначення порядку сплати аліментів на дитину безпосередньо у шлюбному договорі. Відносно договору про сплату аліментів на дитину ч. 2 ст. 189 СК України прямо передбачає право звернутись до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису. Але виникає питання чи можливо у випадку регламентування аліментних відносин щодо дитини шлюбним договором звернутись до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису.

Відповідно до ст. 99 СК України передбачено, що подружжя може у шлюбному договорі домовитись про надання утримання одному з подружжя. В разі невиконання одним з подружжя зобов’язання щодо виплати аліментів ч. 2 ст. 99 СК України передбачає можливість стягувати аліменти за таким шлюбним договором на підставі виконавчого напису нотаріуса. Правовою підставою вчинення виконавчого напису нотаріусом є ст. 87 Закону України „Про нотаріат”, згідно з якою виконавчі написи здійснюються на документах, які встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості здійснюється у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172. Вказаний Перелік у п. 1 передбачає нотаріально посвідчені угоди, які передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно. Отже у випадку, коли нотаріально посвідчений шлюбний договір містить положення щодо сплати аліментів, він є підставою для вчинення нотаріусом виконавчого напису за умови додержання інших умов, передбачених у ст. 88 Закону України „Про нотаріат”.

На підставі викладеного вище, можливо зробити висновок, що майнові відносини подружжя та порядок сплати аліментів на утримання дитини чоловік і дружина можуть врегулювати шлюбним договором. До того ж з таким договором одна з сторін вправі звернутись до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису у разі невиконання зобов’язань щодо сплати аліментів на дитину іншим з подружжя.

Якщо сторони бажають, то вони можуть у шлюбному договорі визначити правовий режим всього майна та окремо відзначити, яке саме майно підлягає продажу, та в яких розмірах будуть розподілятися отримані гроші.

При посвідчені шлюбного договору слід не забувати про положення ч. 5 ст. 93 СК України, відповідно до якої за шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації, він тільки визначає порядок його переоформлення.

Для клієнтів додатковою перевагою оформлення зазначених правовідносин шлюбним договором є плата, яка у цьому разі стягується нотаріусом за вчинення лише однієї нотаріальної дії. Відповідно до п. е) ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів „Про державне мито” від 21 січня 1993 року, за посвідчення договорів поділу майна, а також інших угод, що не підлягають оцінці, ставка державного мита становить 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Зразок

шлюбного договору
Шлюбний договір

місто Харків, чотирнадцятого лютого дві тисячі четвертого року
Ми, громадяни України, що підписалися нижче, Іванов Іван Іванович (ідентифікаційний номер _____, паспорт серії ОО № 222222, виданий Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 01.01.2001 року), 03.03.1973 р.н., який мешкає у м. Харкові, вул. Правди, буд.1, кв. 1, та Іванова Тетяна Миколаївна (ідентифікаційний номер _____, паспорт серії ММ № 333333, виданий Московським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 02.02.2002 року), 05.05.1975 р.н., яка мешкає у м. Харкові, вул. Свободи, буд. 6, кв. 66, перебуваючи у шлюбі, зареєстрованому 14 березня 1999 року Київським районним державним органом реєстрації актів цивільного стану Харківської області (актовий запис № 1111), в подальшому „ПОДРУЖЖЯ”, з урахуванням народжених у шлюбі дітей Іванова Олега Івановича, 2000 року народження, та Іванової Олени Іванівни, 2002 року народження, діючи добровільно і перебуваючи при здоровому розумі та ясній пам’яті, розуміючи значення своїх дій, попередньо ознайомлені нотаріусом з приписами цивільного законодавства, що регулюють укладений нами правочин (зокрема, з вимогами щодо недійсності правочину), уклали цей договір про таке:
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Майно, яке набуте подружжям за час шлюбу, є спільною сумісною власністю.

1.2. Майно, яке набуте подружжям під час шлюбу, яке підлягає державній реєстрації є спільною сумісною власністю подружжя, незалежно від того на чиє ім’я зареєстровано таке рухоме або нерухоме майно.

1.3. На момент посвідчення договору яких-небудь майнових претензій та невиконаних зобов’язань по відношенню один до одного ми не маємо.

1.4. У разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше на визначено даним Договором.
2. ОСОБЛИВОСТІ ПРАВОГО РЕЖИМУ ОКРЕМИХ ВИДІВ МАЙНА

2.1. На момент укладання цього договору гр. Іванову Івану Івановичу на праві особистої власності належить та не підлягає розподіленню у разі розірвання шлюбу:

а) приватне підприємство „ВАН”, яке зареєстровано рішенням № 2222 виконкому Харківської міської ради від 22.02.1998 року;

2.2. Подружжю на момент укладення цього договору на праві спільної сумісної власності належить:

а) квартира № 1 у будинку № 1 по вул. Правди, в м. Харкові, яка складається з двох кімнат загальною площею 80 кв.м., житловою площею 60 кв.м., що підтверджується довідкою бюро технічної інвентаризації від 12.12.2003 року № 2222, право власності підтверджується договором купівлі-продажу квартири від 12.08.2003 року, посвідченим приватним нотаріусом Харківського міського нотаріально округу Соколовим П.М. (реєстраційний запис № 5555), та реєстраційним посвідченням № 444 від 14.08.2003 року, яке видане Харківським міським бюро технічної інвентаризації;

б) автомобіль марки ВАЗ-2109, державний номерний знак 777-77 ХВ, зареєстрований МРЕВ-1 ДАІ м. Харкова 13.03.97 року, двигун № 333333, шасі № 4444444, технічний паспорт серія АА № 888888, що виданий МРЕВ-1 ДАІ м. Харкова 13.03.97 року;

2.3. У разі розірвання шлюбу, за згодою кожного з подружжя майно, яке зазначено у п. 2.2 цього Договору підлягає продажу, а гроші отримані внаслідок такого відчуження мають бути розподілені порівну між Івановим Іваном Івановичем та Івановою Тетяною Миколаївною.

2.4. Грошові вклади, внесені до банківських установ подружжям під час шлюбу, а також відсотки та компенсації до них являються під час шлюбу та у випадку його розірвання власністю того з подружжя, на чиє ім’я вони внесені.

2.5. Акції та цінні папери, придбані під час шлюбу, а також дивіденди до них – належать під час шлюбу та у випадку його розірвання тому з подружжя, на ім’я котрого оформлене придбання акцій та інших цінних паперів.

2.6. Ювелірні прикраси, придбані подружжям являються власністю того з подружжя, який ними користується.

2.7. Весільні подарунки, призначені для користування обох з подружжя (крім нерухомого майна та іншого майна, яке підлягає державній реєстрації) – меблі, побутова техніка і т. п. – в період шлюбу є спільною власністю подружжя, а у випадку розірвання шлюбу – власністю того з подружжя, чиїми родичами (друзями, знайомими, співробітниками та ін.) ці подарунки були зроблені.

2.8. Придбані подружжям під час шлюбу посуд, кухонне начиння, побутова техніка, меблі є в період шлюбу спільною сумісною власністю подружжя.

2.9. До майна, яке належить кожному з подружжя на праві особистої приватної власності, відноситься майно отримане за даруванням, спадщиною, придбане до реєстрації шлюбу або у відповідності з положеннями даного договору. Таке майно не може бути визнане сумісною власністю подружжя, і при відчуженні (продаж, міна, дарування та ін.) або передачі такого майна в користування (передача в найом (оренду) згода другого з подружжя не потрібна.

2.10. Заробітна плата, одержана одним із подружжя за час перебування у шлюбі, є об’єктом права спільної сумісної власності.
3. ПРАВА ТА ОБОВЯЗКИ СТОРІН

3.1. Сторони зобов’язані піклуватися про спільне майно та про майно, яке належить іншій стороні. Вживати всіх необхідних заходів для охорони майна.

3.2. Сторони повинні додержуватися прав та законних інтересів іншої сторони, встановлених даним договором.

3.3. Сторони мають право користуватися майном іншої сторони у відповідності до визначення майна.

3.4. За умови нещасного випадку, хвороби одного з подружжя зобов’язуємось надавати постійно моральну та матеріальну підтримку один одному.

3.5. Ведення домашнього господарства приймаємо на себе в рівних обов’язках.

3.6. Ми беремо на себе рівну відповідальність за утримання, виховання та навчання наших дітей. Також зобов’язуємося узгоджувати один з одним умови виховання та навчання наших дітей.

3.7. Жоден з членів сім’ї не буде обмежувати одне одного у виборі спілкування, заняття спортом, відвіданні розважальних закладів, тощо.
4. ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ПОДРУЖЖЯ ЩОДО УЧАСТІ У ВИХОВАННІ ТА УТРИМАННІ ДІТЕЙ

4.1. Іванов Іван Іванович та Іванова Тетяна Миколаївна домовились про те, що у разі розірвання шлюбу:

а) Діти будуть проживати з матір’ю – Івановою Тетяною Миколаївною.

б) На утримання кожного з дітей Іванов Іван Іванович зобов’язується щомісячно до 3 числа кожного місяця передавати Івановій Тетяні Миколаївні по 300 (триста) гривень до досягнення відповідною дитиною повноліття (18 років), а в разі навчання дитини у вищому навчальному закладі на денній формі навчання – до досягнення відповідною дитиною 23 років.

При знеціненні зазначені в цьому пункті гроші збільшуються на відповідний відсоток інфляції.

в) двічі на рік – до першого січня та до першого червня, Іванов Іван Іванович зобов’язується за погодженням із Івановою Тетяною Миколаївною купувати одяг, шкільне, спортивне приладдя на суму 400 (чотириста) гривень на кожну дитину до досягнення відповідною дитиною повноліття.

г) один раз на рік – до першого червня, Іванов Іван Іванович зобов’язується виплачувати Івановій Тетяні Миколаївні на оздоровлення дітей протягом літніх канікул 300 (триста) гривень на кожну дитину до досягнення відповідною дитиною повноліття.

д) за наявності особливих обставин (хвороба, каліцтво та інші, встановлені ст. 185 Сімейного кодексу України) сума коштів, яку має сплатити Іванов Іван Іванович буде визначена за погодженням із Івановою Тетяною Миколаївною.
5. ПОРЯДОК ЗМІНИ І РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ

5.1. Шлюбний договір може бути змінений або розірваний у будь який час за взаємною згодою подружжя. Зміни до даного договору повинні бути нотаріально завірені.

5.2. Шлюбний договір припиняється в день подання до нотаріуса заяви кожного з подружжя про відмову від договору.

5.3. При наявності спору договір може бути змінений або розірваний у судовому порядку.

5.4. Усі вклади та майно, що будуть придбаватися на ім’я дітей за рахунок спільних коштів, у випадку розірвання шлюбу та розподілу майна будуть вважатися такими, що належать дітям, і не будуть підлягати врахуванню при розподілі майна подружжя.
6. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

6.1. Зміст статей 355, 362, 364 Цивільного кодексу України та статей 92-103 Сімейного кодекс України нам нотаріусом роз’яснено.

6.2. Шлюбний договір набирає чинності з моменту посвідчення його нотаріусом.

6.3. Цей Договір є чинним і після розірвання шлюбу до повного розподілення майна та виконання кожним з подружжя зобов’язань за даним Договором, у тому числі і зобов’язань щодо сплати аліментів на утримання дітей.

6.4. Витрати, пов’язані із укладанням цього договору, сплачуються в рівних частках кожним з подружжя.

6.5. Цей договір укладено у трьох примірниках, один з яких зберігається в справах нотаріуса та по одному примірнику видається кожному з подружжя.
Підписи сторін

Посвідчувальний напис нотаріусаМЕН №1 2005-го року

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Програма вибіркової навчальної дисципліни «Організація роботи з кадрами»
Розробники: Дубович О. В., кандидат юридичних наук Полтавського юридичного коледжу Національного юридичного університету імені Ярослава...

Оскільки ані радянський, ані український нотаріат не знав нічого...
Кримського юридичного інституту Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого

1 затверджений І введений в дію наказом ректора
...

Центр творчості дітей та юнацтва відділу освіти Макарівської райдержадміністрації...
Автори: Левченко Ірина Броніславівна – методист туристсько-краєзнавчого напрямку, керівник гуртка «Дитяча телестудія «Надія»

Рішення Маріупольської міської ради від 28. 08. 2013 №6/29-3445 «Про...
Про внесення змін в структуру та штатну чисельність апарату міської ради та її виконавчих органів

План проведення серпневої наради керівників районних методичних об’єднань...
Керівник секції: Тітаренко Лілія Миколаївна, методист районного методичного кабінету відділу освіти виконкому Дзержинської районної...

Обговорено та погоджено
Керівник гуртка-методист: Мигун Павло Петрович, керівник гуртка еколого-натуралістичного напряму, Вінницької обласної станції юних...

Посадова інструкція начальника обліково-господарського відділу, головного бухгалтера
Начальник обліково-господарського відділу, головний бухгалтер (далі начальник відділу) є посадовою особою виконавчих органів Дніпродзержинської...

Акт про результати комплексної перевірки роботи архівного відділу Лебединської міської ради
Назаренко І. О., заступника начальника відділу організації І координації архівної справи Марченко В. А. у присутності начальника...

Приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу,...
Дніпропетровського міського нотаріального округу, доцент кафедри громадсько-правових дисциплін юридичного факультету Дніпропетровського...

Назва наукового проекту: Модернізація палеогеографічних схем Північно-Чорноморсько-Кримської...
Керівник проекту Баранов Володимир Андрійович, доктор геологічних наук, старший науковий співробітник

З обслуговування м. Новомосковськ та Новомосковського району
Заступнику начальника відділу – начальнику слідчого відділу підполковнику поліції

Умови
...

Приватний нотаріус Севастопольського міського нотаріального округу,...
Севастопольського міського нотаріального округу, кандидат юридичних наук, доцент Кримського юридичного інституту Національного університету...

Правила розроблення, погодження І затвердження комплексної програми...
Розроблено: Відкрите акціонерне товариство „Хартрон” (ват “Хартрон”), Державне конструкторське бюро „Південне” (дкб південне”) розробники:...

Бєляєва К. Ю., практичний психолог методист Безлюдівського юридичного ліцею ім.І. Я. Підкопая
Бєляєва К. Ю., практичний психолог – методист Безлюдівського юридичного ліцею ім.І. Я. Підкопая

Юридичний факультет
Загальні питання організації та проведення практики студентів юридичного факультету

«затверджую» Начальник відділу освіти Старобільської районної державної...
Основні завдання відділу освіти та навчальних закладів старобільського району на 2018 рікБаза даних захищена авторським правом © 2020
звернутися до адміністрації
blanki-ua.com.ua


Головна сторінка

Бланки резюме
Бланк довіреності
Бланк заяв
Заява зразок
Договір розірвання
Зразок позовної заяви
Заява на паспорт