Пошук по сайту

Головна сторінка   Бланки   Договори   Заповнення бланків   

40-й день народження Житомирського музею космонавтики ім. С. П. Корольова

40-й день народження Житомирського музею космонавтики ім. С. П. Корольова

40-й день народження Житомирського музею космонавтики ім. С.П. Корольова
Лілія Кавун, науковий співробітник Житомирського музею космонавтики ім. С.П. Корольова
1 серпня 2010 року минуло 40 років з того дня, як гостинно відкрив свої двері для відвідувачів „Меморіальний будинок-музей академіка С.П. Корольова” - наш „будиночок”, як ми любовно його називаємо.

До свого ювілею музей прийшов із неабиякими досягненнями. За цей час з його експозицією ознайомилося понад півтора мільйони чоловік з різних куточків світу. За 40 років свого існування „будиночок” пережив два капітальні ремонти та реекспозиції 1975 та 2006 років. 1992 року в його стінах з`явився невеликий, але затишний виставковий зал, де регулярно проходять художні та тематичні виставки. Експозиційні зали та фонди музею поповнилися багатьма цікавими експонатами. Тож сьогодні доречно було б згадати, як все починалося.

Будинок по вулиці Дмитрівській, 5, в якому народився С.П. Корольов, за даними обласного архіву, було збудовано близько 1898 року. З 1905 року він належав житомирській міщанці Є.Ф. Кохановій, яка квартири в будинку здавала у найм. Саме у неї, після переїзду до Житомира, влітку 1906 року молода сім`я Корольових і винаймає чотирикімнатну квартиру, де холодної січневої ночі 1907 року і з`явився на світ маленький Сергійко. Проживши тут близько двох років, у липні 1908 року Корольови переїздять до Києва. В подальшому будинок належав багатьом приватним особам, ось тільки Сергію Павловичу в ньому більше не судилося побувати.

16 січня 1966 року центральна партійна газета „Правда” опублікувала невеликий некролог з приводу смерті „видатного вченого в галузі ракетно-космічної техніки, конструктора перших штучних супутників Землі та космічних кораблів, що відкрили еру освоєння Людством космічного простору”. Так було розсекречено ім`я легендарного „Головного конструктора”, як за життя називали його у пресі.

З цього некрологу житомиряни і дізналися, що Сергій Павлович є уродженцем нашого міста. З`ясувалося також, що зберігся будинок, де він з`явився на світ. Це і надихнуло місцевих ентузіастів розпочати пошук рідних С.П. Корольова. У березні 1966 року житомиряни Я.Ф. Ткачук та В.К. Януліс у Москві зустрілися з матір`ю С.П. Корольова Марією Миколаївною Баланіною. Та лише у травні 1970 року офіційно було прийняте рішення про створення в Житомирі Меморіального будинку-музею С.П. Корольова як відділу краєзнавчого музею (наказ № 380 Міністерства культури УРСР від 24 вересня 1970 року). Часу для створення експозиції було відведено обмаль – лише два місяці. Розпочати ці роботи доручили працівниці краєзнавчого музею Е.Г. Лісневській. Незабаром до них долучились також художник Б.К. Космінський, фотограф М.М. Передер та ще одна співробітниця краєзнавчого музею Ж.М. Бєлова, яка невдовзі стала завідуючою „Меморіальним будинком-музеєм академіка С.П. Корольова”, змінивши на цій посаді З.Д. Гурвіча.

Працювали не покладаючи рук. Відкриття було призначене на 1 серпня 1970 року. Напередодні, через 62 роки, до Житомира знову приїхала мати Сергія Павловича Марія Миколаївна. Та вже вдруге після смерті батька Житомир відвідала його дочка - Наталія Сергіївна Корольова зі своїм первістком Андрієм.

1 серпня Марія Миколаївна Баланіна у присутності багатьох гостей та представників преси відкрила музей пам`яті свого сина, урочисто перерізавши традиційну червону стрічку. Вона розповіла про перебування родини Корольових у Житомирі та перші роки життя маленького Сергійка, передала в дарунок музею багато сімейних реліквій.

Для музею почалися трудові будні. Звістка про нього ширилася країною. У ті роки цікавість до космонавтики в цілому та особистості С.П. Корольова зокрема була надзвичайно великою. Варто сказати, що за перші п`ять років роботи музей відвідало (за самими скромними підрахунками) близько 180 тисяч чоловік, хоча тоді його експозиція складалася лише з двох невеличких залів, один з яких - меморіальний.

Йшов час... Завдяки наполегливій праці перших співробітників музею на чолі з тодішнім завідувачем Ю.П. Руденським, фонди музею значно збільшились. Невдовзі назріла необхідність у реконструкції. У вересні 1975 року музей було закрито для капітального ремонту та реекспозиції. Напередодні 70-річчя від дня народження С.П. Корольова 7 січня 1977 року відбулося урочисте відкриття оновленої експозиції. Тепер музею належав увесь будинок. Це дозволило за спогадами Марії Миколаївни майже повністю відтворити меморіальну частину та розгорнути експозицію залів наукової біографії, де в експонатах та фотографіях було представлено весь подальший життєвий та творчий шлях видатного конструктора.

1987 року закінчилося будівництво приміщення для нової експозиції „Космос”, і Постановою Ради міністрів УРСР від 24 липня 1987 року музей отримав статус самостійного та назву „Житомирський музей космонавтики імені С.П. Корольова”.

Відділ „Космос” також має свою цікаву історію. В середині 80-х років до Житомира – батьківщини засновника практичної космонавтики – надійшли зразки космічної техніки, що експонувалися в ряді соціалістичних країн як досягнення радянської космонавтики. Під приводом того, що цінні експонати зберігаються ледь не під відкритим небом, тодішньому першому заступнику голови Житомирського міськвиконкому В.Ф. Нікуліну вдалося отримати дозвіл та необхідні кошти для будівництва „сховища”, в якому згодом і було створено унікальну експозицію, а зразки техніки, що мали там зберігатися, стали першими з численних експонатів відділу „Космос”, відкриття якого відбулося 1 червня 1991 року.

Завдяки багатьом урочистостям, що проходили в нашому місті і за його межами, житомиряни й досі пам`ятають дні святкування 100-річчя від дня народження С.П. Корольова. До цієї знаменної події 2006 року будинок-музей знову було закрито для капітального ремонту та оновлення експозиції. Музей пережив своє вже третє народження: завдяки новим гардинам на вікнах ще затишнішими стали кімнати музею, відреставровано м`які меблі та деякі фотографії. Значних змін зазнав зал наукової біографії. Молодий дизайнер Іван Богомаз – автор художнього оформлення залу – виявив неабиякі здібності та сміливу фантазію, знайшов оригінальне рішення для музейного обладнання. Більш просторим, сповненим світла, що особливо приваблює художників, став і наш виставковий зал.

У дні святкування до Житомира вже вкотре приїхала дочка Сергія Павловича зі своєю родиною, пройшлася оновленими кімнатами музею, поділилася своїми спогадами про рідних їй людей. З великою теплотою Наталія Сергіївна та її діти дякували співробітникам музею, його директору О.А. Копил, а також адміністрації міста та області за дбайливе ставлення до музею та пам`яті свого батька і діда.

Сьогодні Житомирський музей космонавтики ім. С.П. Корольова продовжує жити своїм насиченим життям. Завдяки унікальній експозиції, аналогів якої немає в Україні, доброзичливості та професіоналізму співробітників музей відомий далеко за межами нашої країни, а для Житомира він давно став візитівкою. Музейний штат поповнюється талановитою молоддю, постійно зростають фонди музею. І наразі назріла необхідність добудови, в першу чергу, службових приміщень та фондосховища. Ініціатором добудови знову виступив В.Ф. Нікулін, який тепер очолює будівельну компанію „Житомирський моноліт”. Також передбачається побудувати при музеї планетарій, бібліотеку з читальним залом та ігрову кімнату з „космічними” тренажерами. Все це зробить музей ще більш привабливим для відвідувачів, розширить його освітні та виховні можливості. Звісно, що на це потрібні кошти, й чималі. Тож усі, хто має можливість і не байдужий до рідного міста, його історії та сьогодення, можуть долучитися до цієї благородної справи.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Методичні рекомендації Зміст Створення шкільного музею Офіційне визнання...
«Червоної книги України», а також так звані «білі плями» пов’язані із історією рідного краю І держави в цілому(Голодомор 1932-1933...

Книга Календарно-тематичне планування до навчально-методичного комплексу
Тематика ситуативного спілкування: Я, моя сім’я та мої друзі. Мій день народження

День народження
Підручник, англійська абетка, картки з буквами, малюнок торту, паперові свічки, опорні схеми, фарби, іграшковий ведмедик, картки...

­­­­­Контракт №1 з директором Ніжинського краєзнавчого музею ім. Спаського І. Г
Дудченко Геннадій Миколайович, з другого боку, уклали цей Контракт про таке: Дудченко Геннадій Миколайович призначається на посаду...

Премія Ірини Вільде Дарья Дмитріївна Макогон (Ирина Вільде)
Щорічно 5 травня в день народження Ірини Вільде премією відзначаються українські письменники за визначні літературні здобутки, новаторство...

Зразок заяви нотаріально завіреної для консульства та проходження кордону
Албанії, Греції та інших країн Шенгенської угоди нашому/ій сину/дочці – (прізвище ім’я по батькові дитини), (дата народження) року...

Урок №7 Тема: Російський живопис
Хіоса, побачивши на дверях своєї оселі відбиту яскравим сонцем тінь від постаті нареченого, грудочкою глини окреслила контур цієї...

1. Отримати у пологовому будинку документи, що підтверджують народження...
Проблеми, пов’язані з відсутністю документів, що посвідчують особу, та алгоритми розв'язання цих проблем

Президента України «Про день захисника України»
Про день захисника України» від 14. 10. 2014 року №806, Постанови Верховної ради України «Про відзначення пам’ятних дат І ювілеїв...

Зразок: Позовна заява про розірвання шлюбу
Я, Особа 1, 02. 1977 року народження уклав шлюб з відповідачем Особа 2 06. 05. 1980 року народження, 25 вересня 1999 року

Розклад занять на день. Алгоритм дій
Знайти на 14-15 сторінках посібника у графі «Індекс конкретного очікуваного результату» освітні галузі, які реалізуються відповідними...

Товарна Біржа «Електронні торги України»
Черкаси, проспект Хіміків, буд. 57, каб. 3, повідомляє про проведення повторного аукціону (електронних торгів) з продажу майна Закритого...

Катерина Білокур народилася в селі Богданівка Пирятинського повіту...
Київської області). Коли саме – до кінця не з'ясовано. Сама художниця називала І 23, І 24 листопада, І 1900, І 1901 рік. Офіційною...

Конкурс на кращий малюнок «Мій мальовничий світанковий край»
Екскурсія на батьківщину Казимира Малевича до Пархомівського історико-художнього музею

Календар бухгалтера на червень 2017 року
Святковий день 4 червня (Трійця) збігається з вихідним днем. Тому, згідно зі ст. 67 КзпП, вихідний день переноситься на 5 червня...

Це документ, в якому особа повідомляє основні факти своєї біографії....
Текст, у якому зазначаються:- прізвище, ім’я, по-батькові;- дата народження;- місце народження;- відомості про освіту повне найменування...

Керівництво роботою музею. Планування роботи. Музейна рада
Комунальний заклад київської обласної ради «центр творчості дітей та юнацтва київщини»

Стату т
Відкритого акціонерного товариства “Електровимірювач”, яке засноване згідно з рішенням Фонду Державного майна України від 05. 11....База даних захищена авторським правом © 2020
звернутися до адміністрації
blanki-ua.com.ua


Головна сторінка

Бланки резюме
Бланк довіреності
Бланк заяв
Заява зразок
Договір розірвання
Зразок позовної заяви
Заява на паспорт