Пошук по сайту

Головна сторінка   Бланки   Договори   Заповнення бланків   

Урок №46 Тема. Звуки мови й звуки мовлення. Голосні й приголосні звуки. Фонетична транскрипція. Культура мовлення. Правильна вимова наголошених І ненаголошених голосних

Урок №46 Тема. Звуки мови й звуки мовлення. Голосні й приголосні звуки. Фонетична транскрипція. Культура мовлення. Правильна вимова наголошених І ненаголошених голосних





Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія

Урок №46

Тема. Звуки мови й звуки мовлення. Голосні й приголосні звуки. Фонетична транскрипція. Культура мовлення. Правильна вимова наголошених і ненаголошених голосних.

Мета:

навчальна: поглибити знання учнів про звуки мови й звуки мовлення, голосні й приголосні звуки; розвивати вміння й навички учнів розрізняти голосні й приголосні звуки, правильну вимову наголошених і ненаголошених голосних;

розвивальна: розвивати логічне мислення, творчу уяву учнів;

виховна: виховувати шанобливе ставлення до мови.

Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, пунктуація, орфоепія.

Міжпредметні зв'язки: мова, література.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Комунікативний практикум

► Дайте відповіді на запитання:

▼ Як називається розділ мовознавчої науки, що вивчає звуки мови й мовлення?

▼ На які групи поділяються звуки?

▼ Чи означає щось окремо взятий звук?

▼ Утворіть із запропонованих звуків якомога більше слів:

[а], [м], [и], [р], [ж], [о], [т]

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Опрацювання теоретичного матеріалу підручника Усне монологічне висловлення з теми

Спостереження над мовним матеріалом

► Вимовте зазначені слова парами. Якими звуками вони різняться? Що означає кожне слово? Як заміна одного звука іншим змінила значення слова?

Стан-стань, лук-люк, гриб-грип.

Творча робота

► Прочитайте загадку, відгадайте її. Слова-відгадки передайте в звуковому записі.

Всього чотири звуки є у слові,

А зміст його міняють початкові:

З [ґ] — буде чорна птиця дика, [ґава]

З [п] — інша, горда і велика, пава

З [к] — вже напій пахучий буде, [кава]

Що для людей готують люди;

З [л] — виріб, дошка з стояками, [лава]

Де спочиваємо ми з вами.

Коли ж сам [с] поставлю я, [сава]

То буде це людське імя.

Які це слова?

Дмитро Білоус

Дослідження

► Розгляньте малюнок, на якому показано органи мовлення і шлях видихуваного повітря.

▼ Які органи творять звуки? (Органи мовлення)

▼ Як творяться голосні звуки? (За допомогою голосу)

▼ Як творяться приголосні звуки? (За допомогою голосу і шуму або тільки шуму)

▼ Скільки всього звуків в українській мові? (38, із них голосних — 6, приголосних — 32)

▼ Чи є в українській мові відповідність муж звуками і буквами? (Немає)

▼ Який запис використовують для точного відтворення звукового складу слів? (Фонетична транскрипція)

▼ Чи завжди голосні звуки вимовляють чітко?

▼ Як передається нечітка вимова голосного звука в транскрипції? [Веиреисневий]

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з текстом поезії «Колискова». Аудіювання

► Визначте основну думку і стиль твору, зробіть звуковий запис виділених слів.

КОЛИСКОВА

Спи, засни, моя дитино,

Спи, моє маля.

Ніч іде в гаї, в долини,

трави нахиля.

Перша ніч твоя почата

В співах солов’я,

Дай же малій рученята,

Зіронько моя.

Усміхнись до мене, синку,

І зрадію я.

Хай тобі ця ніч насниться,

що в очах сія.

Будеш завтра в світ дивиться,

Зіронько моя.

Не хвилину і не днину —

Я навік твоя.

Підеш ти по Україні,

Де життя буя.

Виростай, моя дитино,

Зіронько моя.

► Випишіть речення зі звертанням.

► Поставте наголоси в словах із сумнівним написанням ненаголошених голосних, прочитайте ці слова, дотримуючись правил вимови.

[диетино]

[ручеинята]

[підеиш]

[дйевиц:а]

[хвилиену]

[жиет:а]

Творча робота

► Складіть вірш зі словами: зігріває, радіють, зеленіють, зацвітає, співає, пташки, замовкли.

► За допомогою однієї букви змініть значення слова. Із двома парами складіть і запишіть речення.

Зразок: каса-раса.

Каска, жар, жити, кішка.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Узагальнювальна бесіда

▼ Як ми можемо на письмі відрізнити звуки від букв?

▼ Як утворюються голосні, а як — приголосні звуки?

▼ Що застосовують з метою показати, як вимовляють слово?

▼ Що називається орфоепічною помилкою?

Рефлексія

► Спробуйте відповісти на запитання:

Для чого мені потрібні знання, здобуті на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)

► Виконайте вправу з підручника.

► Складіть лінгвістичну казку «Фонетика».

поділитися в соціальних мережах



Схожі:

Звуки мови. Знаки письма. Складні випадки правопису ненаголошених...

Осінь грає, діток звеселяє. Граємося залюбки навчаємося тема : тверді...
Осінь грає, діток звеселяє. Граємося – залюбки навчаємося тема : тверді та м'які приголосні звуки

Тема. Подовжені м’які приголосні звуки. Позначення їх на письмі....

Встановіть, скількома І якими саме звуками розрізняються подані слова. Підкресліть їх
Завдання. Перепишіть. У виділених словах назвіть голосні І приголосні звуки. Позначте над голосними звуками ·, а над приголосними...

Рідна мова види контролю для оцінювання знань та вмінь
Одиниці мови, звуки мовлення, значущі частини слова, слово, словосполучення, речення, ссц

Тема. Звуки [м], [м`]. Букви Мм. Мета
Мета. Ознайомити учнів з буквами м та м. Навчити читати склади І слова з буквою «ем». Розвивати фонетичний слух, зв’язне мовлення,...

Урок №1 Тема
Розвивати початкові вміння артикулювати англійські звуки [d], [t], [w]; увагу, пам'ять. Практикувати у виконанні команд вчителя,...

Урок №59 Тема. Основні правила переносу. Культура мовлення. Засвоєння...
Виховна: виховувати культуру усного І писемного мовлення; культуру поведінки, командний дух

Звуки [дж], [дз], [ дз´]. Позначення їх на письмі буквосполученнями
Тема. Звуки [дж], [дз], [ дз´]. Позначення їх на письмі буквосполученнями дж, дз

Узагальнення й систематизація вивченого
Внутрішньо предметні зв’язки: лексикологія І фразеологія ( лексико-фразеологічний матеріал теми); культура мовлення І стилістика...

Урок математики 3 клас «Вправи І задачі на засвоєння таблиці ділення на 9»
Урок навчання грамоти у 1-му класі за темою «Звуки д,д та позначення їх буквами Дд»

Урок проект з української мови у 3 класі Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення
Робота у творчих зошитах створення словничка помічничка з розвитку зв’язного мовлення

Урок №1- тема. Звуки слова. Українська абетка (алфавіт). Назви літер...
Д/з. Вивчити алфавіт, скласти І записати речення зі словом, якому відповідає схема

Урок №47 Тема. Приголосні тверді й м'які, дзвінкі й глухі. Вимова...
Тема. Приголосні тверді й м'які, дзвінкі й глухі. Вимова звуків, що позначаються літерами ґ І г. Виразне читання вголос

Навчальна картка дитини. Звуки «С,З,Ц»
Та ще більше ускладнює можливості дитини в оволодінні грамо­тою недостатньо розвинена лексико-граматична будова мови

2. у писемному мовленні використовують: а звуки; б літери та розділові знаки. Другий рівень

Зубков М. Г. Мова ділових паперів. Харків: Торсінг, 20101. 384 с....
Тема: Літературна мова. Мовна норма. Культура мови. Культура мовлення під час дискусії

Урок подорож Дата: 19. 03. 13 Клас: 2 Тема: Holidays. Свята. Spring. Весна
У у при читанні слів: a puppy, a candy, a party, lorry та опрацювання вірша: «In the sky, sky, sky.» Закріпити раніше вивчені літери...



База даних захищена авторським правом © 2020
звернутися до адміністрації




blanki-ua.com.ua


Головна сторінка

Бланки резюме
Бланк довіреності
Бланк заяв
Заява зразок
Договір розірвання
Зразок позовної заяви
Заява на паспорт