Пошук по сайту

Головна сторінка   Бланки   Договори   Заповнення бланків   

Підготовлений у рамках Трансатлантичної програми єс-сша підтримки громадянського суспільства в Україні, проекту “Освіта для демократії в Україні”

Підготовлений у рамках Трансатлантичної програми єс-сша підтримки громадянського суспільства в Україні, проекту “Освіта для демократії в Україні”

Сторінка1/26
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   26

Навчальний посібник підготовлений у рамках Трансатлантичної програми ЄС-США підтримки громадянського суспільства в Україні, проекту “Освіта для демократії в Україні” авторським колективом педагогів – членів Всеукраїнської асоціації викладачів історії та суспільних дисциплін “Доба” за підтримки Міністерства освіти і науки України, Центру Мершона Державного університету штату Огайо (США) та Центру громадянської освіти м.Варшава (Польща), виданий на кошти Державного департаменту США, Бюро освітніх та культурних справ

Співкоординатор проекту – П.Вербицька

Цей навчальний посібник з громадянської освіти рекомендовано Міністерством освіти і науки України для пілотного викладання курсу громадянської освіти в 9(10) класах загальноосвітніх навчальних закладів із метою його подальшого видання і поширення

Авторський колектив:

О.Пометун,

М.Борецька

І.Ігнатова

І.Костюк

А.Мазак

О.Слєпухіна
При підготовці цього видання використовувалися матеріали П.Кендзьора, А.Кирчіва, С.Ковалик, Т.Ремех, А.Саєнка, В.Сотниченка
Наукове редагуванняО.І.Пометун, доктор педагогічних наук, професор
Рецензенти:

Т.В.Ладиченко, кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри методики викладання історії та суспільно-політичних дисциплін НПУ імені М.Драгоманова

П.Б.Полянський, кандидат історичних наук, начальник Управління змісту освіти Міністерства освіти і науки України

М.П.Савченко, вчитель-методист історії гімназії-інтернату східних мов №1

О.В.Сухомлинська, доктор педагогічних наук, професор, академік-секретар АПН України
Літературне редагування Андрій Кирчів

Комп’ютерне макетуванняМихайло Мигаль

© Асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін “Доба”

Матеріали курсу “Ми – громадяни України” є інтелектуальною власністю Асоціації викладачів історії та суспільних дисциплін “Доба” і будь-яке їхнє використання без відповідного посилання буде вважатися порушенням авторського права

Дорогі друзі,
Мабуть, Ви неодноразово задумувалися над тим, що для Вас в цьому житті є найріднішим, найдорожчим. Звичайно, насамперед, це – Ваші батьки, родина. Близькими для Вас є також місця, де Ви проживаєте – дім, в якому Ви мешкаєте, вулиця, по якій щодня ходите до школи, двір, у якому зустрічаєтеся зі своїми дру-зями. Усе це – Ваша мала Батьківщина, Ваша велика Родина, ймення якої – Громада.

Очевидно, Ви зауважували, що всі ми відрізняємося один від одного за своїми поглядами, уподобаннями, вірою, національністю, умовами життя тощо. Водночас нас об’єднує те, що ми разом навчаємося, працюємо і відпочиваємо, врешті, живемо в одній країні. Ми є громадянами України. Але бути справжніми громадянами країни означає не лише проживати на її території, а в першу чергу дбати про неї, бути свідомими та активними членами її громади.

Ви живете у державі, яка виникла зовсім недавно і є майже Вашею ровесницею, хоча Україна відома у всьому світі з давніх-давен своєю історією, традиціями, культурою. Розбудова молодої демократичної держави – це не легка справа, але вкрай є потрібною та необхідною для нашого майбутнього.

Сьогодні Ви – ще тільки школярі, але вже в цю мить Ви є громадянами. Як небайдужі Ви до того, що відбувається у Вашій рідній домівці, так само Ви не можете бути осторонь життя Вашої громади, Батьківщини. Ви мрієте здобути цікаву професію і мати добру роботу, бути матеріально забезпеченими і жити у вільній демократичній державі. А чи замислювалися Ви над тим, що необхідно, аби такі мрії стали дійсністю?

Як зробити так, щоб життя Ваших близьких і друзів стало кращим, а країна, в якій Ви народилися і проживаєте, стала багатою і процвітаючою? Потрібні, насамперед, зусилля кожного з нас – громадян держави на ймення Україна. І від того, як Ви навчитеся бути її добрими громадянами, залежить і Ваше майбутнє.

Книга, яка пропонується Вашій увазі, є важливою для кожного із нас. Вона стане Вашим добрим порадником у щоденному житті та покликана допомогти Вам не лише почерпнути необхідні знання, але й практично ними користуватися, послуговуватися у повсякденній практиці, діяти і змінювати життя на краще у своїй найближчій громаді.

Ця книга допоможе Вам навчитися критично оцінювати дійсність, відстоювати свої погляди і прислухатися до чужих аргументів, знаходити порозуміння між собою, об’єднуватися із однодумцями та діяти задля досягнення спільної мети. Тобто зростати справжніми громадянами.

Зичимо Вам успіхів!

МИ – ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ

* хто такі “ми”? * що означає бути громадянами України?
* чого і як можна навчитись у цьому курсі?

Якщо будете жити в любові, Бог буде при вас і дасть Вам перемогу над ворогами; а як будете жити ненависно, в суперечках, то й самі загинете, і стратите землю Ваших батьків та дідів, яку вони здобули великим трудом”.

Ярослав Мудрий

Будь громадянином, бо батьківщина потрібна для твоєї безпеки, для твоїх задоволень, для твого благополуччя”.

К.Гельвецій

Від народження тварини, що ходять в пустелі, знають ями свої, птахи, що літають у повітрі, відають гнізда свої, риби, що плавають у морі і річкам, відчувають глибини свої, бджоли і тому подібні, захищають вулики свої, - так і люди, де народились і вигодувані, до того місця велику любов мають”.

Ф.Скорина

Чужина батьківщиною не стане”.

Й. Ґете

Після цього уроку ви зможете:

 пояснювати, чому курс носить таку назву, в чому полягають мета і завдання курсу;

 розповідати, хто такі громадяни;

 правильно використовувати посібник і працювати на уроках.

1. ХТО ТАКІ “МИ”?

Подумайте і дайте відповідь

Починаючи новий курс, запропонуйте однокласникам і однокласницям познайомитись між собою. Перетворіть будь-який предмет (олівець, ручку тощо) на уявний “мікрофон”. Назвіть своє ім’я і одним-двома реченнями розкажіть класу його історію (що воно означає або хто і чому вас так назвав). Передавайте “мікрофон” один одному, поки він не обійде ваше коло.

Потім обговоріть, чому ми з вами почали вивчати курс “Ми – громадяни України” з такої незвичайної вправи?

Подумайте і дайте відповідь

Спробуйте одним словом відповісти на питання: хто я?

Відповіді класу запишіть на дошці. Позначте ті відповіді, що співпали.

Обговоріть, чи є серед тих визначень, які ви дали, щось найбільш суттєве, те, що об’єднує кожного і кожну з вас, якась ознака, що не залежить від обставин життя, віку, професії тощо.

Якщо уважно придивитись до суспільства, можна переконатися, що воно не є однорідним і цілісним, а складається з багатьох груп. Суспільна група – це певна кількість людей, об’єднаних спільним інтересом. Суспільні групи утворюють люди, які мають щось спільне. Їх пов’язують релігія, приналежність до народу, місце проживання, освіта чи робота. Кожна людина належить одночасно до багатьох різних груп. Вона є, наприклад, українцем, киянином, православним, інженером, філателістом, вболівальником якоїсь команди. Важко було б уявити собі когось, хто не належав би до жодної групи, хто не відчував би зв’язку з іншими людьми і не потребував їх допомоги, підтримки або хоча б присутності .

Найважливішою з груп, до яких ми належимо, є сім’я. Члени сім’ї підтримують і оберігають один одного. Саме в сім’ї ми вчимося, як себе поводити , як виконувати найпростіші обов’язки, отримуємо перші уроки добра і зла, справедливості, визначаємо життєві цілі та цінності. Тут ми вивчаємо мову, дізнаємося про основи релігії, традицій, звичаїв і переконань.

Задумайтеся, до яких суспільних груп ви належите? Напевно, є особи, з якими ви проводите вільний час. Це – група друзів або однокласників. Групу утворюють також учні вашого класу, а ще учні школи. Або ви належите до дитячих організацій, наприклад, до пластунів, або гуртків чи клубів за інтересами, наприклад, до танцювального ансамблю, авіамодельного гуртка тощо. У кожному випадку ми можемо говорити про групу, до якої ви належите і членом якої себе визначаєте, говорячи: “ Я – …”

Протягом життя ми переходимо від одних груп до інших, але ніякі зміни не можуть відокремити нас від нашої основної приналежності – всі ми люди, представники людства. Всі ми – мешканці держави Україна, представники українського народу.
2. ЩО ОЗНАЧАЄ БУТИ ГРОМАДЯНАМИ УКРАЇНИ?

Подумайте і дайте відповідь

Користуючись методом “уявний мікрофон”, висловіть свою думку, починаючи із слів: “Я думаю, що громадянин – це…”

Будь-яка держава не може існувати без своїх громадян. Вона існує тільки до тих пір, поки є суспільство людей – ми і у нас є спільні справи, спільні питання, які ми повинні вирішувати, щоб жити щасливо. Тому ми всі разом, організувавши свою спільну працю, створюємо, складаємо нашу державу. Головне завдання такої нашої організації (тобто держави) – жити і працювати разом, спільно вирішувати питання. А кожен і кожна з нас, хто має право брати участь у вирішенні спільних справ і отримувати певні блага від усього суспільства – це громадянин. Взагалі громадянин ( в широкому розумінні цього слова) – людина, яка активно бере участь у вирішенні спільних справ. І ми говоримо, наприклад: “він дійсно громадянин своєї країни”, підкреслюючи активну участь людини у вирішенні проблем країни.

Але є більш вузьке, правове, юридичне значення слова “громадянин” – це громадянин конкретної держави. Громадянин держави – це людина, яка має особливі права і обов”язки для вирішення спільних справ і користування спільними благами цієї держави. У юридичному сенсі всі ми є громадянами України від народження. Але для того, щоб брати активну реальну участь в житті нашої держави, нам потрібні спеціальні громадянські знання, уміння і навики. Ми повинні розуміти, чого потребує подальший розвиток нашої держави, хто і як керує державою і суспільством, що в житті нашої України залежить від нас, її громадян, чим і як ми можемо допомогти своїй Батьківщині, а значить самим собі і своїм рідним, близьким, друзям, щоб жити краще і щасливіше.

Ми повинні виховати в собі громадянськість як усвідомлення власної ролі в житті суспільства, активне прагнення до його вдосконалення у відповідності з демократичними нормами і цінностями.

Отримати такі знання, вміння, навики нам допоможе курс “Ми – громадяни України”.

3.ЧОМУ І ЯК МОЖНА НАВЧИТИСЬ В ЦЬОМУ КУРСІ?

Зараз наша держава розбудовує демократичне громадянське суспільство, яке для вас буде осередком для розкриття ваших творчих можливостей, задоволення власних та суспільних потреб та інтересів. Тому під час вивчення курсу ми будемо подорожувати від демократичної людини до демократичного суспільства.

Першій розділ курсуЯ, інші, суспільство: як дійти згоди?” надасть вам можливість оволодіти уміннями і навиками успішного демократичного спілкування з іншими, набути досвіду толерантної поведінки, проведення переговорів, розв’язання конфліктів, прийняття власних рішень.

Другий розділ “Як людство йшло до демократії” ознайомить вас із найважливішими для сучасної людини і громадянина поняттями: демократія, громадянське суспільство, права людини і громадянина в історичному контексті, з використанням основних надбань світової демократичної традиції.

Третій, четвертий і п’ятий розділи послідовно розкриють перед вами головні політичні, соціальні, економічні характеристики сучасної держави і суспільства в Україні.

Курс передбачає також вашу участь у проекті “Громадянин, що буде для вас практичним застосуванням набутих знань з громадянознавства і досвідом громадянської дії.

На уроках ви будете працювати із застосуванням нових цікавих методів: “мозкового штурму”, дискусії, рольової гри, моделювання, вивчення реальних ситуацій суспільного життя, взаємонавчання, роботи в малих групах, рольових ігор, драматизації, портфоліо тощо.

Курс “Ми – громадяни України” – це незвичайні, веселі, активні демократичні уроки, на яких ви зможете поділитися з друзями і вчителями своїми думками, життєвим досвідом, планами на майбутнє.

Зверніть увагу!

 Важливо правильно працювати з посібником. На уроці треба уважно читати і аналізувати текст, продумувати відповіді на запитання. За вимогами вчителя необхідно виконувати завдання і вправи до тексту в класі або вдома,

що називаються “Подумайте і дайте відповідь” або “Зробіть та обміркуйте” Всю необхідну інформацію для їх виконання ви знайдете в тексті. Запишіть відповіді на запитання, варіанти рішення, план дій. Уявляйте себе учасником ситуації або людиною, до якої звернулись за порадою, і продумуйте, як треба поводитись. Під час відповідей намагайтесь використовувати інформацію рубрики посібника “Документи розповідають…”

Звертайте увагу на очікувані результати вивчення теми. Після кожного уроку перевіряйте себе, чи дійсно ви їх досягли. В цьому вам допоможуть рубрики посібника “Перевірте себе”.

Необхідно вести зошит. Уроки будуть йти у швидкому темпі. Треба записувати все, що здалося вам важливим, новим, не надто зрозумілим і все, на що звертає увагу вчитель. У зошит бажано записувати всі нові та незрозумілі слова для з’ясування їх значення у вчителя або за допомогою словника.

У зошит записуйте також власні думки, пропозиції, ідеї на кожному уроці, зауваження, доповнення, питання до інших учнів, що виникають. Це допоможе вам брати активну участь в уроці.

Готуючись до наступного уроку, треба виконати усне або письмове завдання, якщо воно було задане вчителем. Домашні завдання вміщені в посібнику під рубрикою “Це ви можете зробити самі”.

Слід звертати увагу на всі важливі положення в тексті, виділені особливим шрифтом. Будьте уважними до практичних порад, що можуть використовуватись і на уроці, і в реальному житті. Ви завжди знайдете їх під рубрикою “Зверніть увагу!”

В посібнику багато вправ, де ви будете брати участь у переговорах і у виборах, парламентських обговореннях, виступите у ролях депутатів, виборців, учителів, представників органів державної влади. Ви маєте бути готовими до цих ролей, спершу на уроці, а потім і поза школою.

Якщо ви не були на уроці, прочитайте текст уроку та виконайте всі завдання і вправи.

Виконайте та обміркуйте

Отже ми рушаємо в нашу подорож до демократичної держави Україна. Нам відомі основні зупинки – це розділи нашого курсу. Ми знаємо назви наших вагонів – це теми наших уроків. Пасажири нашого потягу вже на своїх місцях.

Залишилось тільки вирішити, що кожен і кожна з вас хоче взяти з собою в цю подорож.

Подумайте і скажіть класу, що ви берете з собою. Створіть, передаючи “естафету побажань”, живий ланцюжок.

Щасливої Вам подорожі!

РОЗДІЛ І.

Я І МИ: ЯК ЖИТИ РАЗОМ

* жити у суспільстві – означає спілкуватись * від чого залежить успішність спілкування людей? * чому треба навчитись, щоб спілкуватись краще?

Єдина реальна розкіш – це розкіш людського спілкування”.

А.Сент-Екзюпері

Хороші манери складаються з дрібних самопожертв”.

Р.Емерсон

Правила хорошої поведінки відомі з давніх-давен, справа за малим – вміти ними користуватись”.

Б.Паскаль

Той, хто вважає, що може обійтись без інших, дуже помиляється; але той, хто думає, що інші не можуть обійтись без нього, помиляється ще більше”.

Ф.Ларошфуко

Після цього уроку ви зможете:

 пояснювати, що таке спілкування, якою є роль спілкування в житті людини і суспільства, що таке успішне спілкування і як йому навчитись;

 використовувати набуті навики активного слухання, розуміння партнера по спілкуванню та висловлювання власних думок
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   26

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Зміст
Агентство США з міжнародного розвитку (usaid) у рамках проекту «Посилення контролю за туберкульозом в Україні». Дослідження відображає...

Актуальні гранти, проекти та програми
Гранти з організаційного розвитку надаються на конкурсній основі у межах проекту "Платформа розвитку громадянського суспільства"...

Звітний період: 20. 09. 2012-20. 12. 2012
Проект фінансується бф «Розвиток України» в рамках реалізації Програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» проекту 9 Раунду Глобального...

Зареєстровано” “Затверджено” Міністерством юстиції України Установчим з’їздом
України. Головна мета нпв та сз – сприяння прискоренню побудови вільного, демократичного, економічно ефективного суспільства на основах...

Рекомендований інструментарій для поведінкового моніторингу молоді...
Мбф “Міжнародний Альянс з віл/снід в Україні” в рамках реалізації програми “Подолання епідемії віл/снід в Україні”, підтриманої Глобальним...

Програма usaid лев впроваджується: Міжнародною благодійною організацією «Фонд Східна Європа»
Цей документ було підготовлено за підтримки американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (usaid) в...

Політика протидії дискримінації та стигматизації людей, які живуть...
Розроблено вбо «Всеукраїнська мережа лжв» в рамках реалізації проекту respect: «Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з віл,...

В осбб
Збірка випущена в рамках проекту «Створення сприятливих умов для організації та функціонування осбб м. Мелітополя», що здійснювався...

Звіт за результатами моніторингу надання адміністративних послуг,...
Моніторинг проводився го «Взаємодія» в рамках проекту «Поширення кращих практик недержавного моніторингу надання адміністративних...

Повна назва інституту громадянського суспільства
Повна назва інституту громадянського суспільства (відповідно до Статуту, Положення)

П лан навчального проекту
Якщо Ваш Портфоліо проекту буде обрано для публікації в базі даних програми „Intel® Навчання для майбутнього” чи для використання...

Роман Насіров: Наша головна мета – розширювати відносини з США
Головна мета фіскальної служби у рамках зовнішньоекономічної діяльності – розширення відносин з сша, конкретними агенціями та бізнесом....

Становлення України як демократичної, правової держави, формування...
Недоторканність І безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права І свободи людини та їх гарантії визначають зміст...

Засідання в 12-00 Брали участь в засіданні виконкому
Про доцільність розроблення проекту програми Підтримки закладів соціальної сфери на території Добрянської сільської ради

Доповідь про стан інформатизації та інформаційного суспільства в Україні за 2014 рік
Формування кадрової політики з питань інформатизації та інформаційного суспільства. Наукове та кадрове забезпечення сфери ікт

Збірка матеріалів із виховної роботи наставникам академічних груп доцент ямков о. В
Перелік підготовлений на основі огляду Ф. Ендикота, директора служби зайнятості Північно-західного університету (Бостон, сша)

Рекомендовано Міністерством освіти І науки України
Доба” за підтримки Міністерства освіти І науки України, Центру Мершона Державного університету штату Огайо (сша) та Центру громадянської...

Звіт про результати моніторингу надання адміністративних послуг,...
Цей звіт містить результати дослідження якості надання адміністративних послуг І рівня задоволеності клієнтівБаза даних захищена авторським правом © 2020
звернутися до адміністрації
blanki-ua.com.ua


Головна сторінка

Бланки резюме
Бланк довіреності
Бланк заяв
Заява зразок
Договір розірвання
Зразок позовної заяви
Заява на паспорт