Пошук по сайту

Головна сторінка   Бланки   Договори   Заповнення бланків   

Мобілізація: що нового для нотаріуса?

Мобілізація: що нового для нотаріуса?

Володимир Марченко,

приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії нотаріату України

Мобілізація: що нового для нотаріуса?

Уже п’ятий місяць ситуація у нашій країні є напруженою. Одним із проявів цього є оголошення мобілізації. Людей призвали до лав армії з метою проведення АТО. Не стали виключенням і працівники нотаріуса. Є серед призваних у зв’язку з мобілізацією і самі нотаріуси.

Останні місяці наші законотворці удосконалювали законодавство, пов’язане з мобілізацією працівників. Спочатку це був Закон № 11691. А сьогодні це Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 № 1275-VII (далі — Закон № 1275). А тепер проаналізуємо останні нововведення, що зачеплять діяльність нотаріуса.

І. Мобілізовано нотаріуса: як платити податки та звітувати?

1. ПДФО та єдиний внесок з нотаріальної діяльності

Завдяки змінам, унесеним Законом № 1275, з’явилися нові п. 25 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі — ПК) та п. 92 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 24642.

Так, зміни до ПК передбачають, що нотаріуси як самозайняті особи на весь період військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати й подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) зі своєї діяльності.

Зміни до Закону № 2464 також передбачають звільнення нотаріусів від своїх обов’язків щодо сплати та звітування з єдиного внеску, що передбачено ч. 2 ст. 6 Закону № 2464. Це не стосується нотаріусів, які є роботодавцями (звітність щодо доходів найманих працівників потрібно подавати, про це далі).

Таке звільнення діє для нотаріусів, яких призвано на військову службу під час мобілізації або залучено до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими у воєнний час. Звільняючі норми діють з першого дня мобілізації і протягом усього особливого періоду. Мобілізація розпочата 18.03.2014 (з дня набрання чинності Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 № 303/2014; далі — Указ № 303).

А тому, якщо нотаріуса було мобілізовано протягом березня–травня, то на період його мобілізації діє звільнення від подачі звітності на нарахування та сплату ПДФО і єдиного внеску з доходів нотаріуса.

На жаль, фактично для нотаріуса ця норма нічого нового не привнесе, бо ПДФО та єдиний внесок і так ні з чого буде платити (нотаріус не отримує доходи від нотаріальної діяльності, бо служить в армії). А щодо подання декларації з ПДФО та форми № Д5 з єдиного внеску, то нотаріус звітує раз на рік (до 1 травня), і за 2014 рік звітувати потрібно буде у 2015 році. Тож навряд чи норма буде застосована, звичайно, якщо ситуація з мобілізацією не затягнеться до наступного року.

Якщо ж доведеться-таки застосовувати звільняючу норму, то підставою для такого звільнення буде:

заява самозайнятої особи (у довільній формі);

копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, в особливий період.

Ці документи нотаріус має подати до органу доходів і зборів за місцем своєї податкової реєстрації протягом 10 днів після демобілізації.

Якщо демобілізований нотаріус перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, в особливий період, заяву і копію військового квитка (копію іншого документа) потрібно подати протягом 10 днів після закінчення лікування (реабілітації).

2. ПДФО та єдиний внесок з доходів найманих працівників

Якщо до лав армії призвано нотаріуса, то виникають як мінімум дві проблеми:

1) що робити з найманими працівниками, адже нотаріальну діяльність фактично здійснює нотаріус, а тому працівники на період мобілізації залишаються без роботи;

2) хто і як має звітувати з нарахувань незвільненим працівникам нотаріуса, адже сам нотаріус служить в армії.

Відповідаючи на перше питання, зверніть увагу на оновлення Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).

Так, у ст. 40 КЗпП з’явилася нова підстава для розірвання власником трудового договору, укладеного на невизначений строк, а також строкового трудового договору до закінчення строку його чинності — це п. 10, за яким звільняють працівників у випадку призову або мобілізації власника — фізичної особи під час особливого періоду. При цьому не потрібна згода профспілки (якщо вона є; оновлена ч. 1 ст. 43 КЗпП).

Також внесено зміни до ст. 47 КЗпП, що відстрочує у часі для мобілізованого роботодавця (протягом місяця після його демобілізації) виконання обов’язків при звільненні:

в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП;

у разі звільнення працівника з ініціативи власника необхідно також у день звільнення видати йому копію наказу про звільнення з роботи. В інших випадках звільнення копія наказу видається на вимогу працівника.

Таким чином, нотаріус, якого мобілізували, може звільнити своїх працівників на підставі п. 10 ст. 40 КЗпП.

Якщо ж працівники залишаються працювати і нотаріус на період мобілізації їх не звільнив, то варто відповісти на інше питання: хто ж буде нараховувати, сплачувати ПДФО та єдиний внесок, складати і подавати звітність до податкового органу щодо нарахованої зарпла­ти найманих працівників? Для цього варто звернутися до вищезгаданих норм п. 25 підрозділу 10 розділу XX ПК та п. 92 розділу VIII Закону № 24643.

У цьому разі нотаріус має на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, в особливий період уповноважити іншу особу виплачувати найманим працівникам заробітну плату та/або інші доходи. У цьому разі обов’язок з нарахування та утримання ПДФО та єдиного внеску з таких виплат на строк військової служби самозайнятої особи несе ця уповноважена особа.

Втім, уповноважена особа лише визначає суму нарахувань та виплачує зарпла­ту працівникам. А фактично звітувати та сплачувати до бюджету податок та внесок буде нотаріус після демобілізації. Так, ПДФО та єдиний внесок, що був нарахований та утриманий уповноваженою особою з таких виплат фізичним особам, буде сплачувати до бюджету вже демобілізований нотаріус.

Строк для сплати —180 календарних днів з першого дня його демобілізації. При цьому не нараховуються штрафні і фінансові санкції.

Про розмір сум нарахованого та утриманого уповноваженою особою ПДФО та єдиного внеску з найманих працівників протягом строку своєї військової служби нотаріус має зазначити в заяві, яку він подасть до податкової для звільнення від сплати своїх податків (про це ми писали раніше).

Звітність за формами № 1ДФ та № Д4 нотаріус до податкової також має подати сам після того, як демобілізується, а не уповноважена особа. При цьому також не будуть застосовуватися штрафні і фінансові санкції.

Все це потребує внесення відповідних змін як мінімум до профільних наказів, що регламентують сплату єдиного внеску. Тож будемо чекати на ці зміни.

ІІ. Мобілізовано нотаріуса: звільнення за кредитними платежами

Відповідно до п. 15 ст. 14 Закону Украї­ни «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2111-XІІ військово­службовцям з початку й до закінчення особливого періоду та резервістам і військовозобов’язаним, які були мобілізовані (з моменту призову й до завершення особливого періоду), підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами не нараховуються:

проценти за користування кредитом;

штрафні санкції та пеня за невиконання будь-яких зобов’язань перед підприємствами, установами, організаціями (у тому числі банками) і фізичними особами.

З якого дня діє таке звільнення?

Незважаючи на те, що Закон № 1275 набув чинності 8 червня 2014 року, звільнення від зобов’язань діє з моменту мобілізації громадянина. Це передбачено п. 3 розділу ІІ Закону № 1275.

Мобілізація розпочата 18.03.2014 (з дня набрання чинності Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 № 303/2014). Отже, звільняючі від зобов’язань норми діють «заднім числом», тобто щодо усіх мобілізованих.

Таким чином, якщо нотаріуса мобілізовано і у нього були зобов’язання перед банками й іншими підприємствами чи фізичними особами, то тимчасово не нараховуються штрафні санкції та пеня за невиконання будь-яких зобов’язань. А якщо у нотаріуса є кредит, то за цей час не нараховуються проценти за його користування.

ІІІ. Мобілізовано працівника нотаріуса: гарантії та дії нотаріуса

Тепер поглянемо з іншого боку: мобілізовано не нотаріуса, а його найманого працівника. Що буде у цьому разі?

Тут також норми оновлено як Законом № 1169, так і Законом № 1275.

По-перше, за усіма мобілізованими працівниками зберігається робота, посада і середня зарплата (це передбачено ч. 4 ст. 119 КЗпП). І діє норма для усіх мобілізованих працівників, а не тільки для тих, кого призивали з 1 квітня.

Отже, якщо у вас мобілізували працівника, то ви його не звільняєте, а видаєте наказ (розпорядження) про увільнення від роботи на період мобілізації, в особливий період, але на строк не більше одного року, зі збереженням місця роботи та посади і з нарахуванням середнього заробітку. Приклад розпорядження наведено далі.

ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС КОСТЕНКО П.П.

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

11.06.2014 м. Харків № 9

Про увільнення працівника від роботи у зв’язку з призовом на військову службу під час мобілізації, в особливий період

На виконання ч. 4 ст. 119 Кодексу законів про працю України

НАКАЗУЮ:

1. Увільнити від роботи з 12.06.2014 помічника нотаріуса Яшко Олега Олеговича у зв’язку з призовом на військову службу на час мобілізації.

2. На цей час, але не більше ніж протягом одного року, зберегти за Яшко О.О. його місце роботи (посаду).

3. За період мобілізації, в особливий період, але не більше одного року забезпечити виконання норми ч. 4 ст. 119 КЗпП щодо компенсації працівникові з бюджету середнього заробітку.

Підстава: повістка міського військового комісаріату про призов на військову службу на час мобілізації з 12.06.2014.

Нотаріус Костенко Костенко П.П.

З розпорядженням ознайомлений Яшко Яшко О.О. (11.06.2014)

Якщо працівника було мобілізовано до 1 квітня, то наразі після прийняття Закону № 1275 потрібно видати наказ (розпорядження) про скасування звільнення працівників.

Середній заробіток завдяки Закону № 1275 буде компенсуватися з бюджету. І на такий середній заробіток не нараховується ні ПДФО (п.п. «и» п. 165.1.1 ПК), ні єдиний внесок (оновлена ч. 7 ст. 7 Закону № 2464).

Порядок компенсації має найближчим часом розробити Кабінет Міністрів.

Ці норми повинні застосовуватися з моменту нарахування середнього заробітку, у тому числі і за попередні періоди, тобто починаючи з 18.03.2014. Це випливає з п. 3 розділу ІІ Закону № 1275, яким встановлено строк для застосування оновлених норм ПК та Закону № 2464, а саме: з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду, на час проходження військової служби.

Але в цій ситуації не зрозуміло, як застосовувати ці норми щодо уже виплаченого середнього заробітку? Чи потрібно коригувати уже нараховані та виплачені суми? Як виправляти дані поданої форми № Д4? Будемо очікувати, що стосовно цього невдовзі з’являться офіційні роз’яснення.

Сподіваємося, що найближчим часом в нашій країні запанує мир, закінчиться період мобілізації, а разом з ним і особ­ливий період. Усі повернуться до своєї роботи.

Миру і спокою Вам та вашим родинам!

1Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації: Закон України від 27.03.2014 № 1169-VII.

2Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування: Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI.

3Зазначимо, що Закон № 1275 у цій частині є досить «сирий» і містить посилання як на платника єдиного внеску, так і на підприємця. Але ми вважаємо, що ці зміни діють і для нотаріусів як самозайнятих осіб.

MEH № 4 2014 г. - -

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Довідник нотаріуса
Проблеми застосування окремих норм нового сімейного та цивільного законодавства (неповнолітні, подружжя, розірвання )

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»
Ця стаття має на меті узагальнити основні зміни та систематизувати їх таким чином, щоб був зрозумілим порядок підготовки нотаріуса...

Рішення суду як передумова належного оформлення
Якщо людина вважає відмову нотаріуса правомірною, то для звернення до суду з позовом про визнання права на спадщину або встановлення...

Юридичний радник науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса»
Правила, всі службові документи оформляються на бланках контори, архіву, приватного нотаріуса. Бланком службового документа є зуніфікована...

Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса...
Овування населення, вільного доступу до нотаріальної контори, неухильного забезпечення дотримання нотаріальної таємниці при вчиненні...

Вікторія Голобородько
Тоді до нотаріуса звертаються з проханням «відмінити заяву». Якими мають бути дії нотаріуса в такому випадку? Нотаріальне законодавство...

Юридичний радник науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса»
Метою цієї статті є узагальнення практичних питань при заміщенні приватного нотаріуса, акцентування на проблемних моментах та надання...

Звертаємо Вашу увагу, що цей матеріал не є офіційною думкою І передбачає...
Ось знову майже непомітно промайнув ще один рік. Скоро початок нового року І початок звітування за результатами 2015 року. Тож І...

Реалізації нового Державного стандарту освітньої галузі «Математика»
...

Науково-практичний журнал «Мала енциклопедія нотаріуса»
Марченко Володимир Миколайович, (приватний нотаріус, шеф-редактор Науково-практичного журналу ”Мала енциклопедія нотаріуса”, Президент...

Довідник нотаріуса
Використання земель с/г призначення для ведення тс/гВ фізичними особами-підприємцями

Для обговорення 209
Архів матеріалів науково­практичного журналу «Мала Енциклопедія Нотаріуса» за 2013 рік

Для обговорення 178
Архів матеріалів науково­практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса» за 2012 рік

1 Покласти організацію діловодства та архіву у 2012 році на помічника...
Примірний наказ про покладення організації діловодства та архіву на помічника приватного нотаріуса

Для обговорення 159
Архів матеріалів науково­практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса» за 2010–2011 роки

Для обговорення
Проблемні питання діяльності нотаріуса з прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно

Програма для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів, розроблена...
Програма для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів, розроблена на основі нового Державного стандарту базової І повної загальної...

Державний реєстр речових прав — алгоритм дій нотаріуса
Перевіряємо наявність всіх необхідних документів для посвідчення правочину нотаріальноБаза даних захищена авторським правом © 2020
звернутися до адміністрації
blanki-ua.com.ua


Головна сторінка

Бланки резюме
Бланк довіреності
Бланк заяв
Заява зразок
Договір розірвання
Зразок позовної заяви
Заява на паспорт